1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Edward Snowden’e göre Bitcoin’in tek eksiği ne?

Edward Snowden’e göre Bitcoin’in tek eksiği ne?

Edward Snowden’e göre Bitcoin’in tek eksiği ne?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2019 Bitcoin konferansında Edward Snowden Bitcoin’in tek eksiği “gizlilik” dedi. Gizliliğin, kullanıcıların politik değişimden sakındıkları tek koruma  ve eksikliğinin Bitcoin için varoluşsal bir tehdit olduğunu belirtti.

Bitcoin’in tek eksiği “Gizlilik”

Siber güvenlik uzmanı, gizliliğin bir özgürlük kaynağı olarak önemine dikkat çekti. Snowden ayrıca bir Bitcoin destekçisi olduğunu ve hatta 2013 yılında gazetecilerle iletişim kurmak için Bitcoin ile ödeme yaptığını belirtti.

Monero Geliştiricileri: Bitcoin BTC’deki gizlilik temel insan hak ve özgürlüğüdür

Reuters: Bitcoin almazsan Monero al

Borsalara yönelik tehditler

ABD hükümetinin NSA verilerini paylaşmak için izlediği deneyimlerden bahseden Snowden, kripto para birimlerinin kontrolünü elinde tutmak isteyen düzenleyicilerin gerçek dışı beklentilerine dikkat çekti.

Banka ve hükümet gelen düzenlemeleri konusunda daha da derine inen Snowden, borsa kullanıcılarının gizliliğini koruma zorunluluğunu da ortaya koydu. Borsalardan birinin bilgi vermesi durumunda, diğerlerinin de takip etmesinden korkuyor.

“Coinbase gibi büyük borsaların şartlarına girerseniz, sadece kendilerini korumak istiyorlar. Sizi ifşa ediyor, hesabınızı kapatıyor ve paranızı tutuyorlar” dedi.

Ayrıca finansal kripto para birimi hizmetlerinin birçoğunun bankalara giderek daha fazla benzemeye başladığını iddia ederek gelişimlerinden hoşnut olmadığını belirtti.

“Sizler banka olmaya çalışan hizmetler geliştirmeye devam ediyorsunuz, bu affedilemez bir şey, ve dünyanın daha fazla bankaya ihtiyacı yok” dedi.

İz bırakma

Snowden ayrıca , 2016’da Bitcoin karşılığında NSA bilgisini açıklayan bir hacker grubu olan Shadow Brokers’tan bahsetti.

Hacker grup, Bitcoin ödenmezse 11 Eylül saldırısının tüm “sırlarını” açıklayacak

Hacking davasının, kripto para birimleri konusunda resmi bir savaşın başlangıç ​​noktası olduğunu belirtti. Kısacası, düzenlemenin aşırı müdahaleci hale gelmediği sürece işe yaramayacağını söyledi.

“Eğer Bitcoin’i izlemek mümkün olsaydı, NSA onları yakalardı” dedi. Satoshi Nakamoto’nun da aynı pozisyonda olduğunu söyledi: sistemde dolaşıp iz bırakmıyordu.

“Sistemin nasıl çalıştığını biliyorsanız, hala gizliliğiniz olabilir” dedi.

Kaynak