Loading...
btc
BTC
0.61%
Bitcoin
67.063,81 USDT
eth
ETH
0.31%
Ethereum
3.514,46 USDT
bch
BCH
0.81%
Bitcoin Cash
394,45 USDT
xrp
XRP
3.42%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
73,29 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
594,80 USDT
sol
SOL
2.67%
Solana
173,65 USDT
avax
AVAX
2.18%
Avalanche
28,78 USDT
ada
ADA
-0.7%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.3%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
6.74%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.72%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik çiftliği hangisi?

Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik çiftliği hangisi?

IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bir taraftan Google’ın kuantum bilgisayarı tartışılırken diğer taraftan dev Bitcoin madencilik çiftliği kurmak için adeta şirketler yarışıyor.


En büyük Bitcoin madencilik çiftliği için devler yarışıyor

Teksas’ta Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini kuracağını daha önce duyurmuş olan Northern Bitcoin AG, yakın zamanda bu amacıyla tutarlı olarak yeni bir ortaklık kuruyor olduğunu ilan etti. Frankfurt merkezli şirket daha önceki rakibi olan Whinstone US ile ortaklık kuruyor. Bu ortaklık sayesinde 300 megavat kapasitesine sahip bir Bitcoin çiftliği inşa ediliyor.

Madencilik çalışmaları için seçilen arazi 100 dönümden fazla bir alanı kaplıyor. Tesis tamamlandığında sadece Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik çiftliği olmayacak aynı zamanda Kuzey Amerika’daki en büyük tek veri merkezi olacak.

Rakipler Büyük Bitcoin Çiftliği İçin Birleşiyor

Günün erken saatlerinde yayınlanan haberlere göre, Frankfurt merkezli Northern Bitcoin AG, eski rakiplerinden biri olan Whinstone US ile birleşiyor. İki şirket son dönemlerde ilan edilen iki büyük madencilik tesisinden birinin Teksas eyaletinde inşa edilmesi için birlikte çalışacaklar.

Bitcoin madencilik çiftliği

Tesisin inşası ile ilgili haberler geçen ay duyurulmuştu. 100 dönümden daha fazla bir arazi üzerine inşa edilecek olan Bitcoin madencilik çiftliği, Dünya’nın en büyük tesisi olarak öne çıkacak. Yapının inşaatı üç farklı aşamada gerçekleşiyor.

Yeni ortaklık oluşturan şirketler büyük tesisin ilk aşamasını 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planlıyor. Başlangıçta tesisin toplam kapasitesi 300 megavat büyüklüğünde olacak. Bu özellik tesisi en büyük Bitcoin madencilik çiftliği yapıyor olsa da, şirketler bununla da yetinmeyip tesisin kapasitesini yılsonuna kadar 1 gigavat kapasitesine çıkarmayı planlıyor.

Northern Bitcoin AG’nin CEO’su konuyla ilgili olarak şunları ifade ediyor:

“Bu ortaklık sayesinde başlangıçta planlamış olduğumuz Bitcoin madenciliğinde Dünya’nın zirvesine sıçrama amacımızı daha hızlı gerçekleştiriyoruz. Whinstone’un ekibi son birkaç yıl içerisinde çok iyi iş çıkarıyor. Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik çiftliğini inşa ederek blockchain piyasasında liderliklerini sürdürmeyi başaracaklar.”

Northern Bitcoin 2018 yılında kuruldu. Şirket sürdürülebilir Bitcoin madencilik çiftliği alanına odaklanmış bulunuyor. Ayrıca şirket uzun bir süredir Norveç’te yenilenebilir enerji kullanarak madencilik çalışmaları yürütüyor. Daha önceki haberlerden de hatırlanacağı üzere, şirket kendi yazılımlarını kendi geliştiriyor. Ayrıca şirket Teksas eyaletinin yaz mevsiminde görülen aşırı sıcaklarda dahi çalışabilecek son teknoloji soğutma sistemine sahip tesisle de teknoloji gücünü sergiliyor.

ABD’de madencilik yazılım üreticisi ve işletmecisi olarak Northern Bitcoin şirketini Bitmain şirketi izliyor. Çin’in madencilik devi son dönemlerde Teksas eyaletinde 50 megavat kapasiteli tesisinin açılışını yaptı. Şirketin nihai olarak tesisin kapasitesini 300 megavata çıkarma planları bulunuyor.

Bitcoin madencilik çiftliği kurma hususunda büyük oynayan farklı şirketlerde bulunuyor. Bunlardan biri de Rusya Madencilik Şirketi. Şirket Rusya’nın Karelia bölgesinde yeni tesisini açmayı planlıyor. Tesisin mevcut Bitcoin hashrate oranını beşte birine yakınını karşılayacağı ifade ediliyor. İşin ilginç yanı, Rusya Madencilik Şirketi’nin CEO’su Dmitry Marinichev, aynı zamanda ülkenin ulusal internet ombudsmanı olarak görev yapıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.