1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. “Devletler hangi kripto paraları yasaklayacak?”

“Devletler hangi kripto paraları yasaklayacak?”

“Devletler hangi kripto paraları yasaklayacak?”
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Devletler hangi kripto paraları yasaklayabilir. Yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Detaylar haberimizde.

Devletler hangi kripto paraları yasaklayacak

Kripto paralar yasaklanır mı? Muhtemelen kripto paraya yatırım yapan herkesin aklına gelen bir sorudur. Devletler kripto paralar ile ilgili düzenleme kararları alabiliyor. Ortalama bir tüketici kripto paranın arkasındaki büyük teknoloji ile ilgilenmiyor. Bu nedenle kripto paranın işlem kolaylığı onu pek fazla ilgilendirmiyor. Artan kripto piyasasını bir tren olarak görüyor ve bu treni kaçırmak istemiyor.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Bura da temel sorun anonimlik veya gizlilik. Ortalama bir tüketicinin yaptığı herhangi bir alışveriş kendisi veya alışveriş yaptığı tüccar dışında kimseyi ilgilendirmiyor. Çünkü tüketicin gizli kalmak istemesi herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak terör finansmanı, lobicilik ve dolandırıcılık gibi konularda anonim olmak bir sorun olarak ortaya çıkıyor ve kripto para birimleri bu anonimliğe kolaylık sağlıyor.

İngiltere Merkez Bankası Fintech direktörü Tom Mutton bir konuşmasında bir perakende alışveriş için kullanılan CBDC için gizliliğin pazarlık konusu olamayacağını belirtti. Kanada Merkez bankası ise CBDC’lerdeki anonimliği bir risk olarak görüyor. Güney Kore çıkardığı yasa ile kara para aklama ihtimali olan tüm anonim kripto paraları yasaklayacağını ilan etti. Burada anlaşılması gereken konu anonimlik veya gizliliğin aynı şey olup olmadığı. Gizlilik ve anonimlik aynı şey olmaya yakın bile değil.

Anonimliğin herhangi bir koşulu bulunmuyor. Bilinmiyor ve takip edilemiyor ancak gizlilik ise belirli şartlara bağlı. Örneğin iki kişi arasındaki bir ticaret bazı üçüncü kişiler tarafından gizleniyor ve belirli kriterler sağlanmadığı sürece ifşa edilmiyor.

Monero, Zcash, Grin, Verge ve Dash gibi mahremiyet ve anonimlik odaklı kripto paralar için soru işaretleri oluşuyor. Piyasada bunlar gibi otuza yakın kripto para bulunuyor. Güney Kore getirdiği düzenleme ile anonimlik odaklı bu kripto paraları yasakladı. Yatırım yapılan kripto paranın devletler için sorun olacak anonimlikleri içermesi yasaklanmasına neden olabilir. Burada ortalama bir kripto yatırımcısının dikkat etmesi gereken şey yatırım yapacağı kripto paranın ne işe yaradığını bilmek. Bu bilgilere kripto varlıkların kendi internet sitelerinden ulaşılabiliyor. Bu nedenle yatırım yapmadan önce bunlara göz atmakta fayda olabilir.

Kaynak