1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dev kripto para borsası siber saldırı altında!

Dev kripto para borsası siber saldırı altında!

Dev kripto para borsası siber saldırı altında!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Borsalar, Bitcoin ve kripto para piyasalarının yumuşak karnı olmaya devam ediyor. Kripto para borsalarında siber saldırılar, dolandırıcılık faaliyetleri ve manipülasyonlar son günlerde yoğun biçimde gözlenmeye başladı.


Dev kripto para borsası siber saldırı altında!

Nisan ayına Türkiye merkezli kripto para borsalarında yaşanan skandallar, damgayı vurdu. Thodex borsasının CEO’su, milyarlarca dolar değerindeki kripto parayı soğuk cüzdanına kaydederek ülkeyi terk etti. Ardından başka bir borsa olan VeBitcoin’den de benzer skandal haberleri geldi.

Ancak kripto para borsaları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada can yakmaya devam ediyor.

Hong Kong ve Estonya’ya resmi kayıtlı olan kripto para borsası Hotbit, 29 Nisan tarihinden beri siber saldırı altında. 2 milyona kadar kripto para yatırımcısı, siber saldırılardan etkilenmiş olabilir.

Hacker’lar, borsanın cüzdanlarına ulaşmaya çalıştı. Durumun farkına varan borsa görevlileri ise çareyi şalter kapatmakta buldular.

Borsa yetkililer bir maddi bir kaybın yaşanmadığını ileri sürüyor. Borsanın risk güvenlik sistemlerinin devreye girerek siber saldırının tespit edildiği ve sistemin kapatıldığı ifade edildi.

Kripto paralar geçici bir heves mi dediniz? Bu iş ilanına bakınız!

Borsa 7 günü geçmemek üzere sistemlerinin kapalı kalabileceğini ileri sürdü. Hotbit Borsasının 2 milyonun üzerinde kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Siber saldırıda Kuzey Kore İstihbaranın parmağı olabilir mi?

2019-2020 yılları arasında Kuzey Kore istihbaratı ile ilişkili olduğu ileri sürülen hacker tarafından milyarlarca dolara ulaşan vurgunların gerçekleştirildiği iddia edildi. Hatta bu iddialar Birleşmiş Milletler ’in raporlarına da yansıdı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, Kuzey Kore merkezli siber saldırılara odaklanmış durumda. ABD’li resmi makamlar Kuzey Kore istihbaratı ile ilişkili olduğunu iddia ettiği 3 hackerın ismini geçtiğimiz aylarda ifşa etti. Bu isimler; Jon Chang Hyok (31), Kim Il (27) ve Park Jin Hyok (37).

İddialara göre yukarıdaki 3 isim farklı ülkelerdeki kripto para borsaları, bankalar ve hatta ATM’leri hedef alarak 1.3 milyar dolarlık vurgunda bulundular. Bu hackerlarının Kuzey Kore istihbarat teşkilatı Reconnaissance General Bureau (RGB) ile ilişkili olduğu ileri sürülüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.