Loading...
btc
BTC
-0.1%
Bitcoin
63.728,95 USDT
eth
ETH
-0.1%
Ethereum
3.080,89 USDT
bch
BCH
-0.77%
Bitcoin Cash
483,07 USDT
xrp
XRP
-0.12%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-0.27%
Litecoin
79,73 USDT
bnb
BNB
0.34%
Binance Coin
539,45 USDT
sol
SOL
-0.37%
Solana
135,72 USDT
avax
AVAX
-0.79%
Avalanche
34,49 USDT
ada
ADA
-0.65%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.47%
Poladot
6,67 USDT
doge
DOGE
-0.46%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
0.17%
Shiba Inu
0,00 USDT

Dev kripto para borsası siber saldırı altında!

siber
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsalar, Bitcoin ve kripto para piyasalarının yumuşak karnı olmaya devam ediyor. Kripto para borsalarında siber saldırılar, dolandırıcılık faaliyetleri ve manipülasyonlar son günlerde yoğun biçimde gözlenmeye başladı.


Dev kripto para borsası siber saldırı altında!

Nisan ayına Türkiye merkezli kripto para borsalarında yaşanan skandallar, damgayı vurdu. Thodex borsasının CEO’su, milyarlarca dolar değerindeki kripto parayı soğuk cüzdanına kaydederek ülkeyi terk etti. Ardından başka bir borsa olan VeBitcoin’den de benzer skandal haberleri geldi.

Ancak kripto para borsaları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada can yakmaya devam ediyor.

Hong Kong ve Estonya’ya resmi kayıtlı olan kripto para borsası Hotbit, 29 Nisan tarihinden beri siber saldırı altında. 2 milyona kadar kripto para yatırımcısı, siber saldırılardan etkilenmiş olabilir.

Hacker’lar, borsanın cüzdanlarına ulaşmaya çalıştı. Durumun farkına varan borsa görevlileri ise çareyi şalter kapatmakta buldular.

Borsa yetkililer bir maddi bir kaybın yaşanmadığını ileri sürüyor. Borsanın risk güvenlik sistemlerinin devreye girerek siber saldırının tespit edildiği ve sistemin kapatıldığı ifade edildi.

Kripto paralar geçici bir heves mi dediniz? Bu iş ilanına bakınız!

Borsa 7 günü geçmemek üzere sistemlerinin kapalı kalabileceğini ileri sürdü. Hotbit Borsasının 2 milyonun üzerinde kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Siber saldırıda Kuzey Kore İstihbaranın parmağı olabilir mi?

2019-2020 yılları arasında Kuzey Kore istihbaratı ile ilişkili olduğu ileri sürülen hacker tarafından milyarlarca dolara ulaşan vurgunların gerçekleştirildiği iddia edildi. Hatta bu iddialar Birleşmiş Milletler ’in raporlarına da yansıdı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, Kuzey Kore merkezli siber saldırılara odaklanmış durumda. ABD’li resmi makamlar Kuzey Kore istihbaratı ile ilişkili olduğunu iddia ettiği 3 hackerın ismini geçtiğimiz aylarda ifşa etti. Bu isimler; Jon Chang Hyok (31), Kim Il (27) ve Park Jin Hyok (37).

İddialara göre yukarıdaki 3 isim farklı ülkelerdeki kripto para borsaları, bankalar ve hatta ATM’leri hedef alarak 1.3 milyar dolarlık vurgunda bulundular. Bu hackerlarının Kuzey Kore istihbarat teşkilatı Reconnaissance General Bureau (RGB) ile ilişkili olduğu ileri sürülüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.