1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Coda Protocol rehberi: CODA token nedir? CODA yorum-haber ve temel analiz

Güncel Coda Protocol rehberi: CODA token nedir? CODA yorum-haber ve temel analiz

Güncel Coda Protocol rehberi: CODA token nedir? CODA yorum-haber ve temel analiz
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Coda Protocol (CODA token), geleneksel blokzincirini çok küçük boyuttaki bir şifreleme kanıtı ile değiştirerek kripto paranın diğer app veya web siteslerine erişimini sağlıyor. Bu; tarayıcıda yerel olarak çalışan, sürdürülebilir bir konsensüs sağlayan, kullanıcı dostu kripto uygulamalarının geliştirilmesini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.


Coda (CODA token) nedir?

Coda Protocol (CODA token)  , geleneksel blokzincirini çok küçük boyuttaki bir şifreleme kanıtı ile değiştirerek kripto paranın diğer app veya web siteslerine erişimini sağlıyor. Bu; tarayıcıda yerel olarak çalışan, sürdürülebilir bir konsensüs sağlayan, kullanıcı dostu kripto uygulamalarının geliştirilmesini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

(CODA token) ile sadece bir script etiketi ve birkaç satırlık Javascript ile uygulamalar ve oyunlar oluşturulabilecek. Kullanıcılar herhangi bir uzantı indirmeden veya üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan hatasız ve güvenli bir deneyime sahip olacak.

CODA-token-nedir

Bitcoin ve Ethereum gibi günümüzdeki kripto para birimleri yüzlerce gigabayt veri saklar ve zaman geçtikçe blockchain büyüklükleri boyut olarak artar. Coda projesinde ise kullanım ne kadar artarsa artsın, blockchain her zaman aynı boyutta kalır: yaklaşık ~ 20 kilobayt (birkaç tweet’in kapladığı boyut kadar).

Bu, Coda’ya telefonlar ve tarayıcılar (browser) dâhil olmak üzere herhangi bir cihazdan güvenle erişilebildiği ve geliştiriciler için de kripto para uygulamalarına kolay entegrasyon sağladığı anlamına gelir. Bu buluş, bir çeşit şifreleme kanıtı olan zk-SNARK’lar sayesinde mümkün olmuş.

(SNARK’lar, kullanıcılara üst düzeyde gözetim ve gizlilik sağlayan uygulamalara izin veren güçlü bir şifreleme araçlarıdır. Ayrıca, CODA token gibi ölçeklenebilir merkezi olmayan sistemler inşa etmede anahtar bileşendir)

 

İlginizi çekebilir: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Bir CODA token düğümü (node) her yeni blok ürettiğinde, bloğun geçerli olduğunu doğrulayan bir SNARK kanıtı oluşturur. Ağdaki tüm düğümler daha sonra ilerleyen bu kanıtı saklayabilir, dolayısıyla ham blok verileri için endişelenmenize gerek kalmaz.

Blok boyutları hakkında endişelenmek zorunda kalmayarak Coda protokolü ağda çok daha yüksek verim ve ölçekte (scale) desantralize (merkezi olmayan) bir blockchain sağlanmış olur.

CODA token ağında neler yapabilirim?

Herhangi bir düğüm, Coda ağı üzerinden işlem (transaction) gönderip alabilir.

Ek olarak, herhangi bir düğüm “Düğüm operatörü (Node operator)” olmayı da seçebilir. Ekosistemde düğüm operatörlerinin iki spesifik rolü vardır:

1) Blok üreticisi: Bu, Proof of Stake ağlarında bir Bitcoin madencisi veya validator (onaylayıcı) olmaya benzer. Coda stake derek bir blok üretmek ve blok ödülünü kazanmak için tercih edilebilir.

2) Snark işçisi olmak: Buradaki iş Coda’nın ağındaki verilerin sıkıştırılmasına yardımcı olmaktır. Snark işçisi düğümleri, işlemlerin kanıtlarını oluşturur ve blok üreticisi de bu kanıtları ağ üzerinde satın alır. Proje buna “snarketplace” adını vermiş 🙂 Böylece, snark işçisi bu çabalarından dolayı bir miktar blok ödül kazanır.

TAKIM

Evan Shapiro, CEO

Evan Shapiro, Carnegie Mellon’dan bilgisayar bilimi dalında mezun olmuş. Vaktiyle Mozilla için yazılım mühendisi olarak çalışmış.

Izaak Meckler, CTO

İzaak Meckler matematikçi ve bilgisayar bilimci. Yakın zamanda Kaliforniya Üni.’de kriptografi okuyan bir doktora öğrencisiymiş (bitirip bitirmediği yazmıyor). Daha önce, ticaret şirketi Jane Street’te yazılım mühendisi olarak çalışmış ve çok sayıda açık kaynaklı projeye katkıda bulunmuş.

Ekipte çok başarılı bir Türk de var: Emre Tekişalp

Takımda çok fazla kişi var, üstelik çoğu yazılımcı-mühendis. Ben ekibi çok güçlü buldum.

Çok teknik bilgiler içeren 8 sayfalık Whitepaper için TIKLAYINIZ.

Yatırımcılar

coda token Güncel Coda Protocol rehberi: CODA token nedir? CODA yorum-haber ve temel analiz

Yatırımcılar arasında Coinbase Ventures olması projenin Coinbase’de listeleneceğinin işareti olabilir. Elbette YTD 🙂

Twitter‘a giriş tarihleri Mayıs 2018. Takipçi sayıları 6667. Fena değil.

Telegram’da bu sayı 5401.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.