Loading...
btc
BTC
1.09%
Bitcoin
58.522,97 USDT
eth
ETH
0.38%
Ethereum
3.145,80 USDT
bch
BCH
0.57%
Bitcoin Cash
370,79 USDT
xrp
XRP
9.24%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.53%
Litecoin
69,62 USDT
bnb
BNB
-0.78%
Binance Coin
529,63 USDT
sol
SOL
0.06%
Solana
139,54 USDT
avax
AVAX
-0.86%
Avalanche
25,74 USDT
ada
ADA
1.93%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
1.49%
Poladot
6,19 USDT
doge
DOGE
1.7%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
3.28%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para
  3. Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetleri küresel ekosistemi tehdit ediyor!

Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetleri küresel ekosistemi tehdit ediyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin’de Bitcoin madencilik faaliyetleri hızlanıyor. Bu durum küresel ekosistemi tehdit ediyor. Çin Paris anlaşmasında verdiği taahütleri yerine getiremeyebilir.

Çin’in madencilik faaliyetleri küresel ekosistemi tehdit ediyor

Çin’in Bitcoin madencilik operasyonları hızlanıyor ve bu faaliyetin, geniş kapsamlı düzenlemeler uygulanmadığı sürece 2024 yılına kadar 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonu daha serbest bırakacağı tahmin ediliyor. 

Nature Communications’da dün yayınlanan bir makaleye göre, artan enerji tüketimi ve buna bağlı Bitcoin madenciliği karbon emisyonları, sadece Çin’de değil küresel olarak sürdürülebilirlik çabalarını ciddi şekilde baltalama potansiyeline sahip. 

bitcoin madencilik Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetleri küresel ekosistemi tehdit ediyor!

Yıllık Bitcoin madenciliği enerji tüketiminin 2024’te zirveye çıkması ve emisyonların Çek Cumhuriyeti ve Katar’ın sera gazı üretimini aşması bekleniyor. Çin’de emisyonlar tüm Çin şehirleri arasında ilk 10’da yer alıyor.

Nature Communications’da yayınlanan raporda Bitcoin blok zincirinin işleyişindeki beklenmedik üç durum vurgulanıyor. İlk olarak, madencilik donanımının evrimi ele alınıyor. Uygulamaya özgü entegre devrelere (ASIC) geçişin Bitcoin madenciliği için sermaye harcamasını artırdığı ifade ediliyor. İkinci olarak yüksek hacimli enerji tüketiminin sürekli çalışan madencilik donanımından kaynaklandığı bununda Danimarka gibi orta ölçekli bir ülke kadar olduğu tahmin ediliyor. Üçüncü olarak ise Bitcoin blok zinciri tarafından böylesine büyük bir enerji tüketimi sürecinin karbon emisyonlarını kayda değer derecede artırdığı ve bununda küresel olarak bir etkiye sahip olduğu değerlendiriliyor. 

Tahmin aralıkları önemli ölçüde farklılık gösterse de şebekenin enerji tüketimi ve buna karşılık gelen çevresel etkiler göz ardı edilemeyecek bir konu haline geldi.”

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Küresel Bitcoin madencilik havuzlarındaki büyük payı nedeniyle, Çin büyük çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Uzman madencilik teçhizatı üreticilerine olan yakınlığı ve ucuz elektriğe erişim, Çin’in Bitcoin ağının hash gücünün %75’inden fazlasını oluşturmasına yol açıyor. 

Çin’in Paris Anlaşması’nın imzacısı olduğu göz önüne alındığında, sürekli artan Bitcoin madenciliği enerji tüketimi üzerinde etkisi olabilecek düzenlemeler ve politika değişiklikleri yapmak zorunda kalacak. Bu olmadan, Çin’in 2030 yılına kadar GSYİH başına karbon emisyonunu%60 azaltma sözü boşa çıkabilir. 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.