Çin’den Teksas’a büyük göç başladı!

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bazen alınan kararlar tarih içerisinden bir kelebek etkisi oluşturarak yıllar sonra çok büyük sonuçlar doğurabiliyor. Çin belki de ikinci büyük tarihi hatasını yapıyor. Yasaklardan sonra madenciler Çin’den Teksas’a büyük göçe başladı!


Çin’den Teksas’a büyük göç başladı!

Bilindiği üzere Çin yönetimi yakın zamanda Bitcoin madenciliğini yasaklayan bir karar aldı. Bu kararın ardından Çin merkezli Bitcoin madencileri, operasyonlarını sonlandırmaya başladı. Ülkeden çıkabilen sermaye Kuzey Amerika’ya ve özellikle Teksas’a göç ediyor.

Çin’deki yasakçı politikaların aksine ABD’nin en büyük ikinci eyaleti Teksas, Bitcoin ve kripto para işletmeleri lehine bir dizi regülasyonu eyleme geçirdi. Zengin doğal kaynakları nedeniyle Teksas, ABD’nin en ucuz elektriğini üretiyor. Bu doğal avantajı, Teksas’ı geleceğin Bitcoin madencilik destinasyonu haline getirebilir.

Çin yönetiminin aldığı karar, tarihsel anlamda bir kelebek etkisi oluşturabilir. Hali hazırda kripto para madenciliği endüstrisindeki liderliğini ABD’ye kaptırabilir.

Çin yönetiminin aldığı radikal kararlar tarihsel anlamda da kelebek etkisine neden olarak ciddi sonuçlar doğurdu. Bu konuda bir örnek vermek istiyoruz:

1368-1644 yılları arasında Çin yönetimine Ming Hanedanlığı damgasını vurdu. Ming Hanedanlığının güçlü lideri Zhu Yuanzhang, kendinden önceki Yuan Hanedanlığını devirerek kendi hükümdarlığını kurdu. Yuanzhang, oldukça otoriter bir lider ve aykırı seslere ve farklı görüşlere izin vermedi. Ming Hanedanlığı döneminde Çin tamamen kendi içine kapandı.

Lütfen Bkz: Financila Times’tan 2026 yılına yönelik önemli Bitcoin tahmini!

Yuan Hanedanlığı döneminde Çin İmparatorluğu denizcilik endüstrisini ciddi biçimde destek vermiştive Çinli gemicilerin deniz yolculuklarına finansal açıdan destek sunmuştu. Bu dönemde Çinli denizciler Pasifik ve Hint okyanusunda yeni adalar keşfediyor ve Çin’in bu bölgedeki deniz hakimiyetini genişletiyorlardı. Ancak Ming Hanedanı Zhu Yuanzhang, imparatorluğun deniz harcamalarını gereksiz bularak bir yasa ile Çinli denizcilerin ana kadardan 40 mil ötesine geçmeleri yasakladı. Belki de Zhu Yuanzhang bu kararı ile Coğrafi Keşiflere oldukça yaklaşan Çinli denizcilerin önünün kesti.

Coğrafyanın öbür kıyısında İspanya Krallığı, 100 yıl sonra denizcilik faaliyetlerine ciddi destek sunmaya başladı. İspanya Kraliçesi Isabella, İtalyan denizci Christopher Columbus’u kendi ülkesine davet etti ve denizcilik çalışmaları konusunda kendisine finansal destek sundu. Nihayetinde 1492’de Columbus, Bahamas Adalarını keşfetti ve ABD’nin keşfinin kapılarını açtı. Günümüzde Latin Amerika’da Portekizce ve İspanyolca konuşuluyor. Belki iddialı bir cümle olacak ancak Zhu Yuanzhang Çinli denizcilere yasak getirmeseydi belki de bu bölgede Çince konuşulacaktı.

Çin yönetimi Bitcoin maddeciliğini yasaklarken belki de yeni bir kelebek etkisine neden oluyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çin’den Teksas’a büyük göç başladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.