Bugüne kadar Bitcoin balon diyen ünlüler kimler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yılın başından beri değerini 4’a katlayan önde gelene kripto para birimi bitcoin 62 bin doları geçerek rekor tazeledi. Sosyal medyada bitcoin destekçisi olanlar sanal paranın neden geleceğin parası olduğunu savunuyorlar.

Bitcoin piyasa değeri açısından ise McDonald’s ve Disney gibi şirketleri çoktan geçmiş durumda. Bitcoin’in yılın başından beri durdurulamayan yükselişi ise son zamanlarda herkesin dilinde.

2000’li yıllarda teknoloji hisse senetlerinde ABD’de yaşanan balona benzetilen bitcoin’in yılın sonuna kadar 100.000 usd bile olabileceği konuşuluyor. Sosyal medyada da bu konuda insanların ikiye ayrıldığını görmek mümkün.

Bugüne Kadar Kim Ne Dedi Hatırlayalım?

Lloyd Blankfein (Goldman Sachs CEO’su)

“Bir yatırımım yok ama küçümsemek niyetim de yok. O yüzden bu fikre açık olduğumu söyleyebilirim.”

Bunu söylediğinde bitcoin 7 bin dolardı. Şimdi ise Goldman Sachs bitcoin’a açık destek veriyor.

Warren Buffett (Milyarder yatırımcı)

Warren Buffett“İnsanlar büyük fiyat hareketlerinden ötürü çok heyecanlanıyor, Wall Street de buna uyum sağlıyor. Bitcoin’e gerçekten değer biçemezsin çünkü değer üreten bir varlık değil. Gerçek bir balon.”

Ekim ayında bunu söylediğinde bitcoin 5.753 dolardı.

Ben Bernanke (Amerikan Merkez Bankası’nın eski başkanı)

Bernanke“Bitcoin resmi para birimlerinin yerini almak için yapılan bir şeydir, regülasyon ve hükümet müdahalesini engellemek için. Başarılı olacağını düşünmüyorum.”

Ekim ayında bunu söylediğinde bitcoin’in fiyatı 5.577 dolardı.

 

Christine Lagarde (Uluslararası Para Fonu IMF  eski başkanı)

Lagarde

“Çok da uzun bir süre önce değil, bazı uzmanlar kişisel bilgisayarların hiçbir zaman uyum sağlayamayacağını, tabletlerin ise pahalı bir kahve tepsisi olarak kullanılacağını söylerdi. Bu yüzden sanal para birimlerini göz ardı etmek çok da mantıklı değil. Zayıf kurumları olan ve para birimleri istikrarlı olmayan ülkelerde artan kullanımını görebiliriz.”

Eylül ayında bunu söylediğin bitcoinin fiyatı 4.171 dolardı.

Bill Gates (Microsoft’un kurucusu)

Bill Gates“Bitcoin çok heyecan verici çünkü ne kadar ucuz olabileceğini gösteriyor. Bitcoin fiziksel olarak bir yerde olamayacağınız para transferleri için çok uygun, büyük oranda para aktarımları için de diğer para birimleri kolay olmayabiliyor.”

2014 yılında bunu söylediğinde bitcoinin fiyatı 376 dolardı.

Eric Schmidt (Alphabet’in yönetim kurulu başkanı)

Schmidt“Bitcoin kayda değer bir kriptografik başarı. Dijital dünyada tekrar edilemeyen bir şeyi yaratmanın büyük bir değeri var.”

2014 yılında bunu söylediğinde bitcoinin fiyatı 669 dolardı.

 

 

 

Paul Krugman (Nobel ödüllü ekonomist)

Paul Krugman“Bitcoin şeytan işi. Şu zamana kadar hakkındaki tartışmalar pozitif ekonomi etrafında döndürüldü, ama gerçekten işleyebilir mi? Söylemem gerekiyor ki hiç ikna olmuş değilim.”

2013 yılında bunu söylediğinde bitcoinin fiyatı 721 dolardı.

 

 

Milton Friedman (Nobel ödüllü ekonomist)

“İnternet, hükümetin rolünü azaltmak konusunda en büyük güçlerden biri olacak. Şimdi eksik olan, yakında olacak olan şey ise güvenilir bir online para transferi metodu. İnternette A’dan B’ye, A B’yi ya da B A’yı bilmeden para transferi yapılabilecek, böylece size 20 dolar göndereceğim ama bunun nereden geldiğinin kaynağı bilinmeyecek.”

1999 yılında Friedman bunu söylediğinde henüz bitcoin yoktu.

Kaynak: BBC

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bugüne kadar Bitcoin balon diyen ünlüler kimler?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.