Loading...
btc
BTC
-1.44%
Bitcoin
66.154,62 USDT
eth
ETH
-1.91%
Ethereum
3.175,68 USDT
bch
BCH
-0.88%
Bitcoin Cash
528,46 USDT
xrp
XRP
-1.62%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-1.97%
Litecoin
84,40 USDT
bnb
BNB
-2.35%
Binance Coin
581,58 USDT
sol
SOL
-3.32%
Solana
148,08 USDT
avax
AVAX
-3.03%
Avalanche
38,15 USDT
ada
ADA
-1.78%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-1.69%
Poladot
7,12 USDT
doge
DOGE
-3.19%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.63%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bugün Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin fiyatlarındaki düşüşte ne etkili oldu?

Bitcoin fiyatı yeni bir dip daha yapar mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün kripto para piyasalarının genelinde %5 ve üzeri değer kaybı yaşanıyor. Değer kaybında stabil coin’lere yönelik artan hassasiyet ve uyarılar mı etkili oluyor?


Bugün Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin fiyatlarındaki düşüşte ne etkili oldu?

Toplam kripto para piyasasında gün içerisinde 100 milyar dolarlık erime gözlendi Sabah saatlerinde 1.480 trilyon dolar seviyesindeki toplam piyasa değeri, yazının kaleme alındığı saatte 1.380 trilyon dolara geriledi.

Bitcoin 33 bin doların altına, Ethereum 2,300 doların altına geriledi. Doge ise 21 cent civarında işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte kripto para piyasalarındaki anlık kuş bakışı fotoğrafı görüyoruz.

dogecoin fiyatlarındaki düşüş Bugün Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin fiyatlarındaki düşüşte ne etkili oldu?

Kripto para piyasalarındaki düşüşte baş roldeki oyuncu 62 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip üçüncü kripto para Tether (USDT). Ne oldu da Tether kendi boyunun 2 katı büyüklüğünde değer kaybına neden oldu?

Tether her ne kadar piyasa büyüklüğü açısından 3’üncü büyük kripto para olsa da işlem hacmi bakımından ilk sırada yer alıyor. Tether’in diğer kripto paralardan en önemli farkı değerinin dolara birebir sabitlenmesi. Yani istikrarlı bir kripto para olması.

Çin Merkez Bankasının Tether’in (USDT) neden olabileceği sistemik risklerden bahsetmesi piyasalarda erimeye neden oldu. Tether’in neden olabileceği sistematik riskler için aşağıdaki haber linkine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Lütfen Bkz: CNBC: “Üçüncü büyük kripto para piyasalar için büyük risk!” Nasıl?

Dün CNBC gündeme getirmişti. Bugün de Çin merkez bankasının aynı mahfilde açıklamaları oldu. İddialara göre Tether’in kasasında dolar talebini karşılayacak yeterlilikte likit varlığı bulunmuyor. Bir stabil coin olan Tether’in piyasadaki coin kadar karşılık ayrılması bekleniyor. Yani 62.2 milyar dolar. Tether piyasadaki coin’lere karşılık %100 olmasa da yüksek oranda karşılık ayırması elzem. Ancak iddialar o ki Tether’in kasasında %2.9 oranında nakit var. Kalan varlıklar da riski yüksek ticari kâğıtlar.

Yukarıda bahse konu olan nedenlerden ötürü Tether’in sistematik risk taşıdığı iddia ediliyor. Konu gündeme geldikçe piyasada dalgalanmalar oluşuyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.