1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu sefer daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşanabilir!

Bu sefer daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşanabilir!

Bu sefer daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşanabilir!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatlarında kısmi bir geri çekilme yaşanmasına rağmen altcoinler bullish yörüngesinde devam ediyor. 2021’de 2017 yılına kıyasla daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşanabilir mi?


Altcoin sezonu yeni mi başlıyor?

ABD hisse senedi piyasaları ile AB hisse senedi piyasaları arasındaki ilişki şu ifadeler ile özetleniyor: “ABD piyasaları hapşırsa AB piyasaları grip oluyor.” Bu ifadeyi biraz abartarak Bitcoin ve altcoin piyasaları arasındaki ilişki için de kullanabiliriz. “Bitcoin hapşırsa altcoinler zatürre oluyor.”

Ancak bu sefer olmadı. Bitcoin 60 bin dolar bandından 50 bin dolar bandına gerilemesi rağmen toplam altcoin piyasa değeri 900 milyar doların üstünde seyrediyor. Bitcoin toplam piyasa hakimiyet ise %50 bandında hareket ediyor. Yani Bitcoin ve altcoin’ler artık piyasayı yarı yarıya (fifty fifty) paylaşıyor.

Lütfen Bkz: Biden vergi planı Bitcoin için olumsuz, Ethereum için olumlu sonuçlar doğurabilir! Nasıl?

İçinde bulunduğumuz döneme kadar Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşandığında fiyatlar düşerken piyasa hakimiyeti artıyordu. Bu şu anlama geliyordu: Bitcoin düzeltme yaşarken altcoinler kan gölüne dönüyordu. Ancak bu sefer Bitcoin fiyatları ile piyasa hakimiyeti birlikte düşüyor.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatları (turuncu grafik) ve Bitcoin hakimiyet oranlarındaki değişimi görüyoruz. Fiyatlarlar düşerken Bitcoin hakimiyet oranı da düşüyor. Altcoinler, Bitcoin karşısında zemin kazanıyor.

altcoin boğa sezonu Bu sefer daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşanabilir!

Bitcoin ve altcoinler arasında yukarıda ifade edilen bağımlılık ilişkisi zayıfladı. Altcoinler (tam olarak olmasada) Bitcoin’den daha bağımsız hareket edebiliyor. Bu süreç altcoinler için olumlu bir gelişme olarak okunabilir.

Ünlü araştırma @WeissCrypto Bitcoin ve altcoin arasındaki ilişkiye dikkat çekerek daha şiddetli bir altcoin boğa sezonu yaşayabileceğimizi iddia ediyor.

Türkiye’de ilgi ile takip edilen Eren Caner (@ErenCaner) ise altcoin piyasalarının 1 trilyon dolar değerinde bir direnç hattı ile karşılaşacağını ve 800 milyar dolar seviyesinde bir destek bulduğunu belirtiliyor.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.