fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 585001 ₺ ETH : 45500 ₺ XRP : 10.579 ₺ LTC : 1981 ₺ USDT : 13.561 ₺ XLM : 3.515 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu kripto para açılımı ABD’de ilk kez oluyor!

Bu kripto para açılımı ABD’de ilk kez oluyor!

Bu kripto para açılımı ABD’de ilk kez oluyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin Wyoming Eyaleti kripto paralar konusunda önemli bir adım atarak ABD’nin ilk yasal DAO’suna izin verdi. Reel ekonomiyi kökten şekillendirecek olan DAO nedir ve Wyoming’in DAO’yu yasallaştırması ne anlama geliyor?


Bu kripto para açılımı ABD’de ilk kez oluyor!

ABD’nin Wyoming eyaleti görece küçük eyaletler arasında yer almasına rağmen Bitcoin ve kripto paralar konusunda en öncü ve liberal politikalar geliştiren eyaletlerin başında yer alıyor. Eyalet senatörü Cynthia Lummis kripto para piyasalarına yönelik açıklamaları ve meclis çalışmaları ile Washington’da piyasaların fahri sözcülüğü görevini yürütüyor. Senatör en son “Bitcoin madencilerini” eyalete davet etmişti.

Lütfen Bkz: ABD’den Bitcoin madencilerine: “Seni istiyorum!”

Wyoming yerel yönetimi de Bitcoin ve kripto paralar konusunda Senatör Lummis ile uyumlu çalışıyor. Wyoming Eyaleti ABD’nin ilk DAO platformuna yasal lisansı veridi. Yasal izinleri alan ilk DAO ise CryptoFED DAO oldu!

Nedir bu DAO’lar?

DAO, İngilizce Decentralized Autonomous Organization kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. Yani Merkezsiz Otonom Organizasyonlar şeklinde Türkçeleştirilebilir. Bir platform düşünün çalışanı insanlar değil ve içerisinde hiyerarşik bir yapılanma söz konusu olmasın. Bu platform önceden yazılmış kodlarla işlem görüyor. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymuyor. Talebinizi hızlı ve ucuza gerçekleştiriyor. Örneğin arkadaşlarınızla altın gününe girmek istiyorsunuz. Altın gününe kim ne kadar para yatıracak, kim ilk sırayı alacak, ne zaman toplanacaksınız, parayı nasıl dağıtacaksınız gibi birçok soru ve sorun var. DAO mantığı ile geliştirilmiş bir borçlanma platformunda tüm bu sorunlar yazılımlar sayesinde çözülüyor. Sözleşmelerde cayma kesinlikle olmuyor. İnsanları manipüle edebilirsiniz ama kodları asla!

DAO’lar akıllı sözleşmeler sayesinde hangi finansal kararı vereceğine kendileri karar veriyor. Bir nevi “yapay zeka” uygulamalarını kullanıyor. Ayrıca DAO’lar blockchain teknolojisi ise kırılması imkansız hale geliyor. Bir finansal DAO uygulaması, akıllı sözleşmeler sayesinde klasik bir bankanın yapabileceği işlemlerin tamamına yakınını yapabilir hale geliyor.

Wyomin Eyaleti Başkanı Edward Buchanan’ın şu ifadeleri oldukça ilgi çekiciydi:

“Wyoming, 1977’de LLC’lerin tanınmasıyla başlayarak iş teknolojisinin öncüsü olmakla ün yapmıştır. DAO’lara yasal korumalar sunarak bu yeniliği sürdürmekten gurur duyuyoruz.

Wyoming’de Eyalet Başkanlığına sunulan ve yasal olarak tanınan ilk DAO’yu, American CryptoFed DAO, LLC’yi tebrik ediyorum”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.