Bu da Afrika’nın Thodex’i! Sizce CEO, soluğu Arnavutluk’ta almış mıdır?

thodex
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de Thodex vurgununu duymayan kalmamıştır. Benzer skandal Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Güney Afrika’da yaşanıyor.


Bu da Afrika’nın Thodex’i! Sizce CEO, soluğu Arnavutluk’ta almış mıdır?

Mandela’nın memleketi ciddi bir Bitcoin borsası skandalı ile sarsılıyor. Skandal tam da Güney Afrika’nın Bitcoin ve kripto para açılımına hazırlandığı aşamada gelmesi Güney Afrika yönetiminin işini zorlaştırıyor.

Aslında hikaye bizlerin de yakından takip ettiğimiz Thodex skandalına oldukça benziyor. Afrikalı kardeşler Ameer ve Raees Cajee Afrika’nın en büyük kripto para borsası olan Africrypt’yi kurdu. Borsa Nisan ayı ortalarından bir siber saldırıya uğradı (ya da uğradığı iddia ediliyor). Tam da Bitcoin 60 bin dolar bandında işlem görürken Afrika merkezli kripto para borsasından binlerce Bitcoin çalındı.

Cajee kardeşler önce yatırımcıların kayıplarının telafi edileceğini duyurdu. Ancak borsa yönetimi kayıpları ödeme konusunda oldukça ağırdan aldı. Ya da zaman kazanmak için strateji yürüttüler.

Lütfen Bkz: El Salvador’un Bitcoin hamlesinin makro ekonomik getirileri

Sonraki süreç hepimize tanıdık geliyor. Africrypt’in yöneticileri arayanlar ulaşamadılar. Cajee Kardeşler ülkeyi tek etti. Yanlarında ise 3.8 milyar dolarlık Bitcoin’leri götürdükleri iddia ediliyor.

Kardeşlerin belki de çalındığı iddia edilen Bitcoin’lerle de bağlantıları vardır.

Şimdi bazı okuyucularımızın da aklına gelmiştir: Cajee Kardeşler de Arnavutluk’a kaçmış olmasın!


Ne yazık ki Bitcoin ve kripto para borsalarının yumuşak karnı siper saldırılar ve kötü niyetli aktörler. Küresel bir piyasa olan Bitcoin piyasalarında menkul kıymetler borsalarında olduğu gibi katı bir regülasyon uygulanamıyor. Aşırı liberal olan Bitcoin piyasalarının yatırımcılara verdiği özgürlük ve serbestlik avantaj olarak görülebilir. Ama bir de AfriCrypt ve Thodex örneğinde olduğu gibi kötü örnekler de var.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bu da Afrika’nın Thodex’i! Sizce CEO, soluğu Arnavutluk’ta almış mıdır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.