1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?

Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?

Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

En özet hâliyle Bitconch yenilikçi Proof of Reputation (POR) konsensüs algoritmasına dayalı dağıtık bir web protokolüdür.


Bitconch Nedir?

 

Reputation “itibar” demek. Her ne kadar bu terimlerin Türkçesini çok hoş bulmasam da “Proof of Reputation”ı İtibar Kanıtı olarak çevirebiliriz.

Blockchain teknolojisini kullanan POR konsensüsü ile hem yüksek verimlilik hem de merkeziyetsizlik sağlanması amaçlanıyor.

Bitconch Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?

Proof of Reputation (POR)

POR algoritması, Becker zincirinin sosyal grafiğe dayanarak önerdiği yeni bir algoritmadır.

Blockchain tabanlı merkezi bir itibar ölçüm sistemi kullanarak POR, her kullanıcının büyüme, güvenlik ve istikrar dâhil olmak üzere tüm ağa katkısını gösterebilir.

POR, güç dengesi kavramını benimsemekte, yeni ve mevcut kullanıcıların, küçük ve büyük kullanıcıların sistem ödülleri kazanmak için aynı fırsatlara sahip olmalarını sağlayabilecek, merkezi olmayan bir teşvik sistemi tasarlamakta.

Becker

Becker zinciri bloksuz, zincirsiz bir veri yapısı kullanıyor. Her düğüm (node) kendi işlem geçmişini ve itibar devalüasyonunu temsil eder.

İşlem sayısı arttıkça, her bir düğümün veri değeri yavaş yavaş şekillenir.

Her düğümün matematiksel bir modelini oluşturmak için DAG teknolojisinden yararlanılmış.

Bu yeni veri organizasyonu türü, fiziksel düğümler ve gerçek kullanıcılar arasında veri bağlantıları kurmak ve böylece büyük ölçekli kullanıcı görüntülerini doğru bir şekilde oluşturmak için kullanılabilir.

Bitconch blockchain, merkeziyetsiz bir itibar sistemi oluşturmak için sosyal ağlar, zaman ve katkı faaliyetlerini matematiksel olarak modelleyerek bunları her bir kullanıcının itibar değerine dönüştürme şansı sunuyor.

Kullanıcının itibarı ne kadar yüksek olursa, işlem maliyeti de o kadar düşük (hatta ücretsiz) olabiliyor ve aynı zamanda konsensüse katılmak ve daha fazla kazanımlar edinmek için güven düğümleri olarak seçilme fırsatına da sahip oluyor.

Yüksek itibarlı kullanıcılar, mikro işlemler vasıtasıyla yüksek hızlı çevrimdışı işlemler için “ödeme kanalları” başlatabilen “Mutual Trust Nodes (Karşılıklı Güven Düğümleri)” olarak tanımlanır.

İtibar ve teşvik sistemi, iş ekosisteminin inşasına katkıda bulunan geliştiricilerin ve kullanıcıların sürekli katılımını etkin bir şekilde destekleyecek şekilde tasarlanmış.

İş anlamında trafik üreten geliştiricilerinin yüksek itibar değerleri elde etme olasılığı ve güvenilir bir tam düğüme seçilme şansı daha yüksektir.

Kullanıcılar, sosyal etkileşimlere ya da diğer ticari faaliyetlere aktif olarak katılarak (blockchain’deki DApp aracılığıyla) sistem ödülünü paylaşma imtiyazı kazanabilecekleri Trusted Light Node olma şansını artırabilirler.

Bitconch blockchain’i tarafından sistemin merkeziyetsizliğini korumak için kullanılan çeşitli teknolojiler aynı zamanda ölçeklenebilirliği de artırıyor:

  • DAG veri yapısı,
  • Zero-Knowledge-Proof,
  • Dağıtık veri depolama,
  • Post-kuantum şifreleme algoritması
  • ve BVM (Bitconch Virtual Machine; akıllı sözleşmeler için geliştirilmiş sanal makine)

Tüm bu yenilikler Bitconch zincirini daha güvenilir ve geliştirici dostu bir platform hâline getiriyor.

Bir DApp ve Sidechain geliştiricisi; büyük dosya depolamayı, düşük işlem maliyetlerini, kullanıcı bilgi korumasını, sidechain ve akıllı sözleşme yinelemelerini ve kolay hata ayıklamayı destekleyen harika DApp’ler oluşturabilir.

Bitconch zinciri, bloksuz ve zincirsiz, merkezi olmayan bir ağdır; bu, blockchain uygulamalarındaki iki zorluğu çözüyor: ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik.

Bitconch zinciri, 10 milyondan fazla kullanıcının ticari uygulamalarına cevap verebilecek, yüksek frekanslı mikro işlemler ve blockchain’le ile ilgili uygulamalar için en mâkul blockchain ekosistemidir.

Neden?

Bitconch +100,000 TPS’e (saniye başı gerçekleşen işlem adedi) ulaşmış ve Ethereum Smart Sözleşmeleri ile de uyumlu.

3 Ekim 2018’de MVP test sonuçları dünyaya sunuldu. Beş farklı ülkenin dağıtık düğümlü public network ortamında, en yüksek hız 120.000 TPS’e ulaşmış; bu, şu anda aynı çalışma koşulları altında en hızlı blockchain olduğu anlamına geliyor.

Güvenlik açısından, POR konsensüs algoritması ve Bit-R itibar sistemi, sistemin hatalara karşı dayanıklı, çift harcama ve Sybil saldırılarına karşı da güçlü olmasını sağlıyor.

Merkezileşmeyle etkin bir şekilde mücadele etmek ve birkaç düğümün birbirleriyle iş birliği yapmasını engellemek için Bitconch, aday havuzlarını genişleterek kötülük yapma maliyetini artırarak ve itibarı birleştirerek sisteme daha üst düzey kullanıcıların katılmasını ve böylece daha çok avantaj elde etmelerini sağlayacak.

Bit-R itibar sistemi, Bitconch’un bir diğer önemli yeniliği. Blockchain dünyasında kullanıcıların güvenilirliğini, katkısını ve faaliyetlerini temsil eder. Üç boyuttan oluşur: kullanıcı davranışı, zaman ve hesaplama gücü katkısı.

Bit-R, kullanıcı gizliliğini korur ve aynı zamanda, geliştiricilere lightning networks (yüksek frekanslı çevrimdışı işlemler) başlatmak için yönetici standartları da sağlar.

Bit-R itibarı, kullanıcı teşvikleri, düğüm teşvikleri, topluluk yönetimi ve ekolojik sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

Yukarıda açıklanan Bit-R itibar değerine dayanan çeşitli geliştirme araçlarına ek olarak, Bitconch ayrıca Ethereum’un Solidity, Golang ve diğer çok dilli akıllı sözleşmeleriyle de uyumlu.

Ekolojik yapı

Bitconch ekonomik modeller aracılığıyla bir trafik etkileşim platformu inşa etmiş.

Çok sayıda müşteriye sahip olan geliştiriciler ve topluluk liderleri, trusted node olabilecek ve trafiğe katkıda bulunarak sistem ödülleri kazanacak.

Başlangıç trafiği olmayan geliştiriciler ise harika ürünlerle daha fazla kullanıcı test etme fırsatı bulabilirler, çünkü kullanıcılar sosyal aktiviteyi artırmak için çeşitli DAPP uygulamalarını denemeye isteklidir.

Bu nedenle, Bitconch, Bitconch Ecology’nin gelecekte sürdürülebilir bir gelişim elde etmesini sağlamak amacıyla geliştiriciler, topluluklar ve kullanıcılar arasında bir sinerji oluşturan Bit-R kredi teşvikleri üzerine odaklanıyor.

Projenin harika bir ekibi var.

Bir kısmını altta görebilirsiniz.

Bitconch Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?

Token Bilgileri

Bitconch Güncel Bitconch rehberi: Bitconch nedir?

Whitepaper için TIKLAYINIZ.

Twitter’a giriş tarihleri Mart 2018. Takipçi sayıları 724. Şu an için oldukça düşük.

Telegram’da ise bu sayı 5679. Fena değil.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.