1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoinini hack saldırılarından korumanın püf noktaları neler?

Bitcoinini hack saldırılarından korumanın püf noktaları neler?

Bitcoinini hack saldırılarından korumanın püf noktaları neler?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar son zamanlarda iyice moda olmaya başladı. Bu yılın son yazısında Bitcoin’inizi hackleme saldırılarından nasıl koruyabileceğinize dair yararlı bilgiler vermeyi düşündüm. Umarım sizin için yararlı olur.


Bilgileriniz saniyeler içinde çalınabilir!

İnternetin geçmişi çok uzağa dayanmamasına rağmen son yıllarda baş döndürücü bir gelişme kaydetti. Artık havale işlemlerimizi, fatura ödemelerimizi ödemeye varıncaya kadar her şeyi internet üzerinden yapıyoruz. Ancak internet üzerindeki etkinliklerin hepsi iyi niyetli ve bize yarar sağlayacak faaliyetler değil.

( Bknz: Artık “Kripto Para Sigortası” Var!)

Dünya üzerinde özellikle son 10 yıl içinde türeyen birçok dolandırıcı var. Bu kişiler yaptıkları saldırılar ve gönderdikleri virüsler ile sahip olduğunuz her şeyi saniyeler içerisinde elinizden alabilir. Ve tüm bunları gerçekleştirmek için ihtiyaçları olan tek şey bir “tık”.

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz birçok Phishing (kimlik avı) uygulaması ile dolandırıcılar sahip olduğunuz bütün kripto parayı bir saniye içerisinde hackleyebilir. Bu uygulamalar hesabınıza yaptığı yoğun saldırı neticesinde başkaları ile paylaşmayı asla düşünmeyeceğiniz kredi kartı bilgilerinizi, şifrelerinizi saniyeler içerisinde çalabiliyor.

Bitcoin’inizi hack saldırılarından nasıl korursunuz?

Bununla birlikte, bu saldırılara karşı kişisel bilgilerinizi koruyabileceğiniz birçok uygulama ve program mevcut. Örneğin Trezor uygulaması. Çevrimdışı olarak da çalışabilme özelliği olan cihaz, bu tür hack’leme ve dolandırıcılık girişimlerini ve izole ediyor.

Kullandığı birçok phishing tekniği ile sizi cezbeden uzmanlar(!), kripto para cüzdanınızdaki ve hakkınızdaki bütün bilgileri de ele geçirebiliyorlar. Özellikle kullandıkları impersonation (kimliğe bürünme) tekniği, özel anahtarlarınızı ele geçirmek için tasarlanmıştır.

Kripto paralarınız konusunda da sizi tuzağa düşürecek birçok teknik mevcut. Bunlardan en meşhur olanı Unicode ve cybersquatting (siber baskı) teknikleridir. Cybersquatting tekniği ile ünlü adresler ve domainler çalınarak ve reklamlar taklit edilerek insanlar kandırılır.

Unicode tekniği, IDN homografı saldırısı olarak da bilinir. Bu teknik ile ele geçirilen tarayıcılar, domain adlarında kullanılan Unicode karakterlerini normal karakterler olarak gösterir. Bu sayede insanlar sahtelerini gerçeklerinden kolayca ayırt edemezler ve kolaylıkla dolandırılırlar.

Bu sebeple hem kripto paralarınızı hem de kullandığınız cihaz ve uygulamaları güvende tutmaya özen gösterin. Emin olmadığınız linklere kesinlikle tıklamayın. Şifre oluştururken biraz uyanık davranın, şifreniz kolay olmasın. Emin olduğunuz resmi borsalar dışında hiçbir yerde işlem yapmayın. Bilgilerinizi isteyen kimselere de kesinlikle güvenmeyin.

Dikkat!! Bitcoin cüzdanlarınız risk altında yazısı için tıklayınız!