1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin’in alt birimleri!

Bitcoin’in alt birimleri!

Bitcoin’in alt birimleri!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Satoshi Nakamoto Bitcoin Whitepape’ını yayınladığında Bitcoin hem uçtan uca işlem yapılabilen bir parasal sistem olarak hem de bu sistemin parasal birimi olarak tasarlanmıştı.

Dolar nasıl 100’de bire bölünerek sent adında yeni bir alt birime sahipse Bitcoin’de bölünerek mikrobitcoin (mBTC), millibitcoins (μBTC) ve satoshi olmak üzere 3 alt birime ayrılabiliyor.

Niçin bu kadar alt birime ihtiyaç var?

Genel kullanım açısında ABD dolarını 100’de bire bölmek kullanım için yeterli olur. Fakat aslında ABD vatandaşları centlerin bir araya gelmesiyle oluşan farklı alt birimleri ifade ederler. Mesela nickle olarak adlandırdıları 5 cent, dimes olarak 10 cent ve çeyreklik olarak 25 c.

Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri matematiksel olarak sabit bir arz miktarına sahip olması yani enflasyona kapalı olması. Toplam 21 milyon adet Bitcoin’in 2100’lerden sonra çıkarılması tamamlanacak olan toplam azami arz miktarı olarak bilinir. Şu ana kadar 17.000.000’dan fazla Bitcoin çıkarıldı. Bitcoin fiziksel bir para değil bir matematiksel cod ve istenildiği kadar birime bölünebilir.

satoshi Bitcoin'in alt birimleri!

Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in kendisi de bir para birimi ve Bitcoin ağındaki bir bütünü ifade eder. Aynen 1 Amerikan Doları gibi. Bitcoin 8 basamaklı bir sayıya kadar ayrılabilir şekilde yaratılmıştır. Bitcoin’in daha da bölünebilmesi için ancak üzerinde konsensus olan bir kod değişimi yapılmalıdır. Uluslararası borsalarda Bitcoin genelde Dolara endeksli olarak değerlendirilir.

 

Millibitcoins (mBTC)

Bu ad topluluğun çoğunluğunun üzerinde anlaşma sağlayamadığı tartışmalı bir addır. Bir MiliBitcoin Bir Bitcoin’in 1000’de birini ifade eder. Yani 0,001 BTC. Karar verildiği Mayıs 2011 tarihinde MiliBitcoin ilk olarak Bitcoin 10 Dolar değere ulaştığında ihtiya. hissedilmişti. MiliBitcoin ayrıca MiliBit olarak da adlandırılan bir alt birimdir.

Mikrobitcoins (μBTC)

MikroBitcoin veya 1 Bitcoin’in milyonda biri. 0,000001 BTC. Bitcoin geliştiricileri 100 Satoshi yada milyonda bir Bitcoin olan MikroBitcoin için de bits ifadesini önermişti.

Satoshi (sat)

Bitcoin’in blockchain’de kayıt altına alınan en küçük birimi. Bir satoshi 1 Bitcoin’in 100 milyonda biridir. (0,00000001 BTC) Adı Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan geliyor. Sat Bitcoin’i 2008 Kasım ayında 100 milyon parçaya bölmüş ve bu şekilde yayınlamıştı. İki yıl sonra Bitcoin ana geliştiricilerinden ”Ribuck” Bitcoin’in 100’de Birinin Sat olmasını önerdi. Sonradan önerisini değiştirdi ve 100 milyonda birini Satoshi olarak aldı.


ANKET ZAMANI

Sen ne kadar yatırdın?

Etiketler: