1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’i Ortaya Çıkaran 10 Temel Özellik Nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin’i Ortaya Çıkaran 10 Temel Özellik Nedir?

Bitcoin’i Ortaya Çıkaran 10 Temel Özellik Nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Genelde insanlar Bitcoin’i (BTC) ne için kullanabileceklerini sorarlar. Bir çok insan için şu an bunun çok anlamlı bir cevabı yok. Bugünkü kullanım alanı ve yaygınlığının kısıtlı olması onu ortaya çıkaran, büyüme momentumu yaratan özelliklerini göz ardı etmeyi gerektirmez.

Bitcoin’i Özel Yapan 10 Temel Sebep

 

1. Bitcoin Kimseye Güvenmenizi Gerektirmez

Her BTC transfer işlemi sonsuza kadar blockchain’de saklanır. Veri tabanı tamamen şeffaftır ve işlemler kendini doğrular. Bu ne demek? Yani geçmişte yapılan tüm işlemler istenildiği anda her hangi biri tarafından incelenebilir. Bu veriler blockchain ile şifrelenmiş olduğundan matematiksel olarak kırılamaz. Çünkü her bir coin transferi bir önceki işlemini de geriye doğru bir zincir şeklinde içerir.

2. Yeniliğe ve Erişime Açıktır

Bitcoin ile ilgini bir diğer heyecan verici nokta ise yenilik ve inovasyona açık olması. Aynen internette olduğu gibi. İnternet nasıl hayatımızı değiştirdi ve yeniden şekilledirdi. Aynı şekilde BTC ve onu ortaya çıkaran teknoloji olan Blockchain de hayatımızın tamamıyla değiştirecek potansiyele sahip. Geliştiricilere açık kaynak kodları ile dileyen herkes bu teknolojinin geliştirici olarak bir parçası olabilir. Haberlerde olduğu gibi 11 yaşında bir çocuk bile geliştirdiği bir şey ile hayatımızı etkileyecek bir inovasyon yapabilir. Aynen internette olduğu gibi. Basit bir server ve websitesi ile inanılmaz şeyler yapıldığı gibi.

3. Bitcoin Kırılamaz

Bitcoin’in merkeziyetsiz ve hiç bir tekil 3. kişi yada kuruma güvenmek zorunda olmaması nedeniyle BTC kırılamaz. Bitcoin’in kırılamamasının nedeni BTC işlemlerini onaylayan Nod’ların dağınık yapıda olması. Düşünün bugün interneti ortadan kaldırmak için dünyadaki milyonlarca server’ı ortadan kaldırmanız gerek. Aynı şekilde Bitcoin’i hacklemek için de bu Nod’ları ele geçirmek gerek. Dünyada sadece bir tane BTC yazılımı kalsa sadece onunla bile tüm blockchain networkü tekrar doğar. Youtube da bir video çıktıktan sonra silinse dahi nasıl bir daha internetten tamamen kaldırmak zorsa BTC virüsü bulaşmış bir dünyadan Bitcoin’i kaldırmak da ondan çok daha zordur.

 4. Bitcoin Değiştirilemezdir

Bir BTC işlemi yayınlandıktan sonra ortalama olarak 10 dakika içinde onaylı işlem haline gelir. Bir kere onaylandıktan ve Block içinde yer aldıktan sonra bu işlemi iptal etmek yada geri almak mümkün değildir. Daha fazla zaman geçtikçe bu işlem zincirin daha da derinlerine gömülür ve zaten imkansız olan durum daha da imkansız hale gelir. Bu yönüyle kredi kartı ile ödemeden ziyade peşin ödeme gibidir. Çünkü kredi kartı işlemi geri alınabilir fakat nakit ödeme ödeme yapılanın rızası olmadan geri alınamaz.

Bitcoin Bitcoin'i Ortaya Çıkaran 10 Temel Özellik Nedir?

5. Bitcoin Hacklenemez

Bir çok insan için hacklenemez sözü inanması zor gelebilir. Özellikle de sürekli hacklenme skandalları ile gündemde olan kripto para sektörü için. Bu noktada hacklenme ile çalma arasındaki farka dikkat çekmek lazım. Eğer Bitcoin’leriniz telefonunuzda ise ve telefonunuz çalındığında bu hırsızlık olur. Aynen borsaların serverlarındaki kripto paralar ve bitcoinler gibi. Bu skandalların tamamı hırsızlık. Daha fazlası için kriptografi uzmanı Logan’ın kitabında Bitcoin’in neden hacklenemeyeceğine dair detaylı anlatım mevcut.

6. Kasti Enflasyon Yok

Kripto paraların bir önemli özelliği ise hükümetlerden bağımsız olması. Enflasyon paranın değerinin düşerek mal ve hizmet alımlarının daha pahalı hale gelmesi anlamına gelir. Enflasyona sebep olabilecek bir çok etken olabilir. Bu etkenlerden bazıları doğal da olabilir. Fakat bir çok ülkede hükümetler enflasyonu gizli bir vergi alma şekli olarak kullanıyorlar. Böylece hem mali gelir elde ederek bütçe sağlıyor hem de bu bütçeyi dilediği kesimlere yönelik fayda sağlayacak şekilde kullanıyor. Diyelim bir ülkede emisyon yani toplam para hacmi 1 Trilyon. Eğer hükümet karşılığı olmayan bir para basar bunu 2 Trilyona çıkarırsa paranın değeri yarıya düşer. Önceden 1 birime aldığınız domates artık 2 birimdir. Fakat Bitcoin’de maksimum emisyon matematiksel olarak bellidir ve değiştirilemez. Tam 21.000.000 adet BTC üretilecektir ve bunun üretim zamanı da bellidir.

7. Sansüre Karşı Dayanıklıdır

Bitcoin’in sansüre uğratılamama nedeni merkezi olmamasından kaynaklanıyor. İki kullanıcının merkezi olmayan ağda iletişime geçmelerini engellemek için tüm Nod’ların indirilmesi yada bu kullanıcılarından en azından birinin ağa erişiminin kısıtlanması gerek. Bir Nod ağ bağlantısında bir işlem için bir dedikodu yayar ve bu dedikodu ağ içinde yayılır. 10 dakika sonra bu dedikodu blockchain’de beton kalıp haline gelir. VE bu zincirin kopyası tüm Nod’larda saklanır.

8. Dışardan Yönlendirilmeye Karşı Bağışıklılığı Vardır

Konu BTC olunca insanlar hükümetlerin buna izin vermeyeceği yada sistemi değiştirmeye zorlayacağını söylerler. Fakat bunu yapmak için Bitcoin’e hakim olan bir merkezi bulmaları ve ona baskı yapmaları lazım. Ne kadar şanslıyız ki böyle bir merkez yok. Sistem üzerinden vergi uygulanamaz, kısıtlama yapılamaz. Gümrük vergisi getirilemez. Enflasyon ile insanların parasına ortak olunamaz. Daha önce Torrent benzeri paylaşım sistemlerden yapılan yasaklama baskı gibi işlemler burada yapılamaz. Çünkü dosya paylaşım sistemleri belli bir serverdalar BTC ise merkezsiz. Yani arada bulasın.

9. Protokol Sadece Topluluğun Ortak Kararı İle Değişebilir

Bu mesele BTC için en ilginç ve kompleks iddialardan biri. Aslında kripto para sektörü bunu halen tartışıyor. Basitçe anlatmak gerekirse BTC topluluğunun çoğunluğu protokol üzerindeki bir değişiklikte anlaşırsa network Hard Fork adı verilen bir değişime gider. Bu daha önce bir kaç defa oldu. Bu olumlu olduğu düşünülen durdurulamaz bir evrim süreci aslında.

10. Bitcoin Kırılgan Değildir

BTC kırılgan ve savunmasız bir yapı değil. Saldırılara karşı dayanıklıdır. Bir canlı hasta olduğunda bir savunma mekanizması gelişir. Aynı şekilde BTC de topluluğun gerekli gördüğü durumda ortak bir karar ile hatalara eksiklere yetersizliklere karşı kendini geliştirebilir. BTC ölse bile yeniden dirilecek bir yapıdadır. Farzedelim BTC beklenmedik bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Tüm BTC’ler çalındı. Böyle bir durumda devreye sokulacak bir hard fork ile ağ yeniden inşa edilir. Ve tüm fonlar saldırı öncesi duruma tekrar gelir.

Kaynak:  Logan Brutsche

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.