okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.03%
Bitcoin
68.417,57 USDT
eth
ETH
0.06%
Ethereum
3.847,16 USDT
bch
BCH
0.03%
Bitcoin Cash
470,54 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.06%
Litecoin
83,48 USDT
bnb
BNB
0.09%
Binance Coin
602,20 USDT
sol
SOL
0.1%
Solana
168,86 USDT
avax
AVAX
-0.1%
Avalanche
36,98 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.08%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
0.21%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin yüksek enerji tüketimi, uzun vadeli küresel ekonomi için yararlı – Neden mi?

Bitcoin-yüksek-enerji
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Unchained Capital’e göre Bitcoin yüksek enerji tüketimi konusu uzun vadede, tartışmalı iklim etkilerine ve çevresel bozulmaya ağır basıyor.


Bitcoin yüksek enerji tüketimi sorunsalı

Uzun vadeli kripto para sahiplerine nakit kredi sunan bir finans şirketi olan Unchained Capital’in yakın tarihli bir blog gönderisinde, Bitcoin yüksek enerji tüketiminin uzun vadeli gerekliliği ve öneminin, tartışmalı iklim etkilerine ve çevresel bozulmaya ağır bastığı görüşü ifade ediliyor.

Yapılan derinlemesine analizler, Bitcoin’de enerji tüketimi veya “boşa harcanan” enerji iddiasını boşa çıkartıyor. Zira Bitcoin, finansal sistemleri kötüleştiren sınırlı, hatalara açık, güvenilmez insan faktörüne dayanan mevcut finansal çerçeveye kıyasla, çok daha istikrarlı bir küresel ekonomi oluşturma konusunda daha rasyonel bir alternatif sunuyor.

Bitcoin gerekten nasıl ve ne kadar enerji tüketiyor?

Bitcoin’de enerji tüketimi şöyle işliyor: Bitcoinler bir cüzdandan diğer bir cüzdana transfer edildiğinde, bu tür bir para hareketi, ağ üzerinde daha sonra işlemi imzalayıp Blockchaine ekleyen çok sayıda bilgisayar ve sunucular tarafından doğrulanıyor. Bu sunucular, paranın değeri ölçüsünde bir elektrik frekansında çalışırlar. Yapılan bu iş, dünyanın farklı bölgelerinde 7 gün 24 saat çalışan madencilerin katkı sunduğu büyük miktarda işlem gücüne ihtiyacı duyar. Bu işlem gücü ise enerji gerektirir.

Örneğin, saniyede 75 exahash’da çalışıldığında, Bitcoin ağı şu anda yaklaşık 7-8 gigawatt elektrik enerjisi tüketir. Bu da kWh başına ve marjinal maliyetle günde yaklaşık 9 milyon dolar (veya yılda 3,3 milyar dolar) enerji anlamına gelmektedir (rakamlar yaklaşıktır).  Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, ABD’deki ulusal ortalamalar dikkate alınarak hesaplandığında, Bitcoin ağı yaklaşık olarak 6 milyon ev kadar enerji tüketmektedir. Bitcoin’de enerji tüketimi konusunu tartışmaya açan da işte bu rakamlar!

Bitcoin Finansal Ekosistemleri

Bilindiği gibi, mevcut hükümetler tarafından kontrol edilen geleneksel merkezi fiat para sistemleri hızla kötüye gidiyor. Sınırsız ve kontrolsüz fiat para arzı, hükümetlerin para birimlerini düşünülemez büyüklüklerde manipüle etmesini sağlar.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ülkelerin Venezuela ile aynı ekonomik yıkıma girecekleri anlamına gelmiyor elbette. Ama Bitcoin’de enerji tüketimini ele alırken şunu akılda bulundurmak gerek: İnsan kaynaklı finansal sistemlerin, merkezi olmayan biçimde enerji tüketen Bitcoin modeline kıyasla oldukça güvenilmez olduğu sonucuna varmak mümkün görünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.