1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Yatırım Şirketi Olmanın Önündeki Zorluklar Neler?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin Yatırım Şirketi Olmanın Önündeki Zorluklar Neler?

Bitcoin Yatırım Şirketi Olmanın Önündeki Zorluklar Neler?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Yatırım Şirketi olmanın önündeki zorlukların neler olduğunu inceledik bu yazıda. Her ne kadar yasal ve kültürel zorluklar olsa da, kripto paralar giderek daha çok firmayı kendine çekiyor


Bitcoin Yatırım Şirketi Olmak Neden Zor?

Bitcoin yatırım şirketi olmanın önünde yasal ve kültürel engeller yok değil. Bunların aşılması halinde yatırımcılar kripto para piyasasına trilyon dolarlık akışın olmasını bekliyor.

Bazı iyimser yatırımcılar belli şartlar gerçekleşir gerçekleşmez pek çok firmanın trilyon dolarlık yatırımların kripto para piyasasına girmek için hazırda beklediğini düşünüyor. Paranın bu şekilde akışı o kadar kolay olmasa da bazı büyük firmalar yatırım için zaten hazırlık yapıyorlar. Ve bu yatırımlar tahviller veya türevleri için değil direk olarak coin ve token yatırımları. Fakat pek çok yasal ve kültürel engel direkt olarak kripto pazarına yatırım yapmayı engelliyor.

Bu alandaki düzenleyici kuralların eksikliği pek çok büyük firmayı yatırım yapma konusunda düşündürüyor.

İlk olarak çeşitli tokenlerin yasal statüsü henüz netleşmiş değil. Her ne kadar Securities and Exchange Commission’u, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’u tahvil (securities) olarak değil bir emtia (commodity) olarak kabul etmiş olsa da, pek çoğu hala kayıt dışı tahvil olarak kabul ediliyor. Bu kayıt dışı tahviller federal soruşturma ve yasal borsalarda yasaklanma riski taşıyor.

İkinci sebep ise kripto para dünyası ile geleneksel para arasındaki ortaklık çalışmalarının halen devam ediyor olması. Kurumlar kripto para borsalarına çok büyük miktarda paraları rehin vermek istemiyor. Paralarının nerelerde muhafaza edildiğini ve güvence altında olup olmadığını bilmek istiyorlar. Geleneksel depolama yöntemlerini hırsızlar ve kaybolmaya karşı daha güvenilir buluyorlar.

Üçüncü sebep ise karşı tarafların yükümlülüklerini yerine getirememe riski diyebileceğimiz “counterparty risk”in halen endişe verici boyutta olması. Her ne kadar son zamanlarda kripto para borsalarının güvenlikleri iyileşmiş olsa da, Coinrail, Bithumb ve Bancor borsalarının hacklenmesi kötü niyetli kişilerin gayet cesur olduğunu ve güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiği gerçeğini ortaya koydu.

Dördüncü sebep ise kripto para borsalarının müşterilerinin kimliklerini bilme ve kara para aklamayı engellemeye yönelik kanunlara uygun olarak hareket etme mecburiyetinde olmaları. Ayrıca bu borsalar yatırımcılarını belirsiz fiyat oluşumlarından ve market manipülasyonlarından da korumak zorunda. Modern finansal düzenlemeler içerisinde uyumlu çalışmak ise belki sonuncusu fakat en zor olanı.

Kültürel faktörlerde etkili

Bunlara ilaveten bazen kültürel faktörlerde yatırımı engelliyor. Kripto paralar henüz daha on yaşında olan genç bir alan ve en cesur yatırımcı dahi bu alana girerken düşünüyor. Kripto paralar sahtekarlık, şişirme fiyatlar ve etik olmayan alışveriş ile birlikte anıldığı müddetçe şahıslar ve kurumların bireysel müşterileri bu alana girmekten çekinecekler. Bu durumda muhafazakar fon yöneticileri parayı başka yöne yönlendirecektir.

Ayrıca bakınız: Bitcoin ve Kripto Para Evrenine Yapılan Yeni Yatırımların Çoğu Kurumsal Yatırımcılardan

Ortalama yatırımcının bu alandaki yatırımları anlamakta yaşadığı zorlukta bir diğer faktör. Her ne kadar yeni nesil bu yeni yatırım araçlarına yatırım yapmakta istekli olsa da özellikle emekliliği gelmiş yaşlıların çok istekli olmadıkları aşikar. Fiyat kırılganlığı bu isteksizlik için önemli bir sebep.Ve son olarak bazı kripto para üreticilerinin ve destekçilerinin kullandığı radikal dil insanlara çok yabancı geliyor ve bankaları ve fonları buralardan uzak tutuyor.

Kripto para kullanım alanları hızlı bir gelişim geçiriyor

Güzel olan şu ki kripto paralar finans alemindeki bir kısım elitin işine yarayan bir araç olmaktan ziyade verimliliği, problemleri çözmeyi ve maliyet düşürmeyi temin eden bir tamamlayıcı teknoloji olmaya doğru hızla evriliyor.

Belki bir gün büyük kurumların bankaların, hedge fonların bütün dünya çapında bu paralara yatırım yapacağını ve rutin işlemlerinde kullanacağını göreceğiz. Halihazırda pek çok firma zaten bunu yapmaya başladı. Fakat tam entegrasyonun Birkaç yıl daha alması muhtemel.

Yazarın Notu: Her geçen gün büyük firmaların özellikle blockchain teknolojisinin günlük kullanım alanlarını araştırdıkları ve bir kısmının Bitcoin ve benzeri kripto paralar ile işlem yapmayı kabul ettikleri hakkında haberler çıkıyor. Bu teknoloji çok yeni olduğu için yatırım için riskler ve fırsatlar da aynı derecede mevcut. Fakat her yeni teknolojide olduğu gibi sistemin tam olarak stabil hale gelmesi için bir müddet beklemek gerekebilir.

Kaynak için tıklayınız

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.