Loading...
btc
BTC
0.17%
Bitcoin
67.426,78 USDT
eth
ETH
0.11%
Ethereum
3.501,28 USDT
bch
BCH
-0.13%
Bitcoin Cash
445,53 USDT
xrp
XRP
-0.01%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-0.06%
Litecoin
77,27 USDT
bnb
BNB
-0.15%
Binance Coin
601,55 USDT
sol
SOL
-0.23%
Solana
148,96 USDT
avax
AVAX
-0.48%
Avalanche
31,40 USDT
ada
ADA
-0.19%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
0.21%
Poladot
6,39 USDT
doge
DOGE
-0.12%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
0.09%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin Nerede ve Nasıl Saklanır? Kapsamlı İnceleme!

Bitcoin nerede ve nasıl saklanır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin nerede ve nasıl saklanır, bügünkü makalemizin konusu. Herhangi bir bitcoin’e sahip olmadan önce  Bitcoin’inizi saklamak için özel bir yere ihtiyacınız vardır. Bitcoin dünyasında buna “cüzdan” deniyor. Cüzdan Bitcoin’inizi elinde tutmaktan ziyade, Bitcoin adresinize erişiminizi sağlayan özel bir anahtara sahiptir.


Bitcoin Nerede ve Nasıl Saklanır-Yakın Bakış!

Eğer cüzdan yazılımı iyi tasarlanmışsa, Bitcoin’leriniz gerçekten daha kullanışlı olacak ve onların size ait olduğu hissi uyandıracaktır. Aslında bir cüzdan sahibi genellikle birkaç özel anahtar tutar ve birçok Bitcoin yatırımcısının birkaç cüzdanı vardır.

Bitcoin saklamak için kullandığınız cüzdanlar, bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda, bir fiziksel depolama aygıtında veya bir kağıt parçasında bile bulunabilir. Bitcoin nerede ve nasıl saklanır sorusuna, isterseniz cüzdan türlerini açıklayarak başlayalım:

  • Elektronik Cüzdanlar

Elektronik cüzdanlar yazılım olarak indirilebilir veya bulut’ta barındırılabilir. Yazılımsal olan cüzdan, bilgisayarınızda veya cihazınızda bulunan ve yapacağınız işlemleri kolaylaştıran biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bulut tabanlı cüzdanlar kullanıcının görsel zevkine daha uygun bir ara yüze sahip olduğu düşünülmektedir.

  • Yazılım cüzdanı

Bir cüzdanı doğrudan bilgisayarınıza kuruyor olmanız anahtarlarınızı kontrol ettiğiniz ve Bitcoin’lerinizin güvende olduğu hissini size verir. Bu tür cüzdanların çoğu nispeten kolay konfigürasyona sahiptir ve ücretsizdir. Dezavantajı ise yedek olarak daha fazla bakım ve özen gerektirmesidir. Bilgisayarınız çalınırsa, bozulursa ve de özel anahtarlarınızı başka bir yerde de muhafaza etmediyseniz ne yazık ki bitcoin’inizi kaybedersiniz.

Ayrıca yazılım cüzdanları daha fazla güvenlik önlemi gerektirmektedir. Bilgisayarınız saldırıya uğradıysa, hırsız cüzdanınızı veya özel anahtarlarınızı ele geçirdiyse bitcoin’inizi sahip olmuş demektir.

Ayrıca Bakınız: Deri Altı Bitcoin Cüzdanı

Orijinal yazılım cüzdanı, Bitcoin ağını çalıştıran program olan Bitcoin Çekirdek protokolüdür. Bunu internetteki resmi sitesinden indirebilirsiniz ancak bitcoin’in başlangıcından bu yana)2009) tüm işlemlerin defterini de indirmeniz gerekir). Tahmin edebileceğiniz gibi bu listeler bellekte çok fazla (145 GB’den fazla) yeri kaplıyor.

Bugün kullanımda olan cüzdanların çoğu, tüm defteri indirmeyen ancak gerçekle senkronize olan “light” cüzdanlar veya SPV (Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması) cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlardan birkaç tanesinden örnek verebiliriz.

Electrum, “soğuk depolama”  ile çevrimdışı olarak da kullanılabilme özelliği sunan global ölçekte tanınmış bir SPV masaüstü bitcoin cüzdanıdır.

Exodus, gelişmiş bir kullanıcı arayüzü özelliği sunabilir ve bu cüzdan ile birden fazla varlığı takip edebilirsiniz. Bu çok bilinen cüzdanların dışında bazıları (Jaxx gibi) çok çeşitli dijital varlıklara sahip olabilir ve bazıları da (Copay gibi) paylaşılabilen hesaplar sunar.

  • Çevrimiçi Cüzdan

Çevrimiçi (bulut tabanlı) cüzdanlar, daha fazla kolaylık sunar. Bu tür cüzdanlar ile doğru şifreleriniz varsa herhangi bir cihazdan bitcoin’e erişebilirsiniz. Cüzdanların neredeyse tümü kurulumu kolay, Bitcoin harcama ve alma işlemini kolaylaştıran masaüstü ve mobil uygulamalarla birlikte gelir. Ayrıca çoğu için herhangi bir ödeme yapmaya gerek yoktur.

Bu guruba giren cüzdanların dezavantajı ise güvenlik seviyesinin düşük olmasıdır. Özel anahtarlarınız bulutta saklandığından ev sahibinin güvenlik önlemlerine güvenmek zorundasınızdır. Paranızla kaybolmayacağınızın ya da kapatılıp hesabınıza erişiminizin reddedileceğinin garantisi yoktur.

Bazı önde gelen çevrimiçi cüzdanlar borsalara (Coinbase ve Blockchain gibi) eklenir. Bazıları da çevrimdışı depolama (Coinbase ve Xapo) gibi ek güvenlik özellikleri sunar.

  • Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar akıllı telefonunuz için uygulamalar olarak kullanılabilir. Sağlanan bu kolaylık sayesinde özellikle bir mağazada bitcoin’de bir şey ödeyebilir veya hareket halindeyken satın alma, satma veya gönderme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Online cüzdanların ve yukarıda bahsedilen masaüstlerinin çoğunun mobil sürümleri internet sitelerinde mevcuttur. Abra, Airbitz ve Ekmek gibi  uygulamaların ise platformlarda mobil versiyonları oluşturulmuştur.

  • Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, web’e bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için bağlanan küçük aygıtlardır. Genelde çevrimdışı oldukları ve dolayısıyla kullanılamayacakları için son derece güvenlidirler. Bununla birlikte, saklanan özel anahtarlara ait bitcoinler ile birlikte çalınabilirler. Bazı büyük yatırımcılar donanım cüzdanlarını banka kasası gibi güvenli yerlerde saklıyorlar. Trezor, Keepkey ve Ledger ve Case gibi markalar bu cüzdan türüne örnek verilebilirler.

  • Kağıt Cüzdan

Tüm cüzdanların en basit olanı, bunlar üzerinde Bitcoin adresinin özel ve açık anahtarlarının basılı olduğu kağıt parçalarıdır. Bitcoin’in uzun süreli depolanması için en ideal olanı bunlardır. Bitcoin’in hediye olarak verilmesi için bu cüzdanlar ağa bağlı olmadıkları için daha güvenlidir. Bununla birlikte, diğerlerine kıyasla kaybetmek daha kolaydır.

WalletGenerator ve BitcoinPaperWallet gibi servislerle kolayca yeni bir adres oluşturabilir ve cüzdanı yazıcınızdan kolayca yazdırabilirsiniz. Katla, mühürle…Olay sadece bundan ibaret!

Bitcoin Saklamak için Kullanılan Cüzdanlar Güvenli mi?

Bu sizin seçtiğiniz sürüm ve biçime ve bunları nasıl kullandığınıza bağlı bir durumdur.

En güvenli seçenek, çevrimdışı tuttuğunuz bir donanım cüzdanını güvenli bir yerde saklamaktır. Bu sayede hesabınızın saldırıya uğrama, anahtarlarınızın çalınma ve bitcoin’inizin boşaltılma riski yoktur. Ancak cüzdanı kaybederseniz, bir klon yaratmadığınız veya anahtarların güvenilir yedeklerini saklamadığınız sürece bitcoin’iniz kaybolur.

En az güvenli seçenek, çevrimiçi bir cüzdandır çünkü anahtarlar üçüncü şahıslarca tutulur. Ayrıca, kurulumu ve kullanımı en kolay olanı size tanıdık bir seçenek sunuyor: kolaylık ve güvenlik.

Birçok ciddi Bitcoin yatırımcısı dengeli bir yol kullanmaktadır: çevrimiçi mobil bir hesapta likidite için “harcama dengesi” tutarken; çekirdek, uzun süreli bitcoin miktarını çevrimdışı tutarlar. Bu şekilde herhangi bir olumsuzluğa karşı zararı %50 azaltırlar. Seçiminiz, Bitcoin stratejinize ve “teknik” olma isteğinize bağlı olacaktır.

Bitcoin nerede ve nasıl saklanır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Hangi seçeneğe giderseniz gidin, lütfen dikkatli olun. Her şeyi yedekleyin ve yedeklerinizi sakladığınız yeri sadece en yakın ve en sevgili kişilere söylemeyi UNUTMAYIN!

Cüzdanlar hakkında daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.