fbpx
BTC : 510414 ₺ ETH : 34654 ₺ XRP : 8.623 ₺ LTC : 1490.7 ₺ USDT : 13.765 ₺ XLM : 2.705 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ve Ethereum için en büyük tehdit ne?

Bitcoin ve Ethereum için en büyük tehdit ne?

Bitcoin ve Ethereum için en büyük tehdit ne?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

“Bitcoin ve Ethereum’a en büyük tehdit kuantum bilgisayarlarından gelecek” bu tespit IBM yöneticilerine ait. IBM yöneticilerine göre kuantum bilgisayarlar oyunun rengini biraz değiştirebilir.


Bitcoin ve Ethereum’a En Büyük Tehdit: Kuantum Bilgisayarlar

IBM başkan yardımcısı Jesse Lund verdiği bir mülakatta şu tespitlerde bulundu:

“Kripto cüzdanınızın kontrolünü elinde bulunduran özel anahtar dediğimiz şey bir ters mühendislik ürünüdür. Genel anahtar ise dijital varlıklarınızı tutan cüzdan adresinizdir. İşte bu durum tehdidin ta kendisi. Çünkü Bitcoin tamamen açık kaynak kodlu yani halka açık bir defter dizaynından ibarettir.

Bu yüzden biraz geriye çekilip hadiseye yukarıdan baktığınızda şunu görürsünüz. En büyük kripto para rezervine sahip cüzdanların adreslerini görebilirsiniz. Ve özel olarak o cüzdanları hedef alabilirsiniz. Yani yüzlerce veya binlerce BTC’si bulunan cüzdanlardan bahsediyorum. Böylece genel anahtardan ters mühendislik yoluyla türetilmiş özel anahtarlara erişebilirsiniz. Bunu mevcut bilgisayarlarla yapamazsınız ama kuantum bilgisayarları bunu başarabilir. Kısa vadede Bitcoin ve Ethereum için en büyük tehdit bu olsa gerek.”

Lund’un düşüncesi esasen genel anahtar ile özel anahtarın bir şekilde ilintili oluşu. Ve birbiri ile irtibatı olan iki dijital veri kuantum teknikleri ile deşifre edilebilir. Bu elbette teorik olarak yapılabilir. Lund’un tespitleri doğruysa eğer tüm genel anahtar türlerindeki kriptografinin hataya açık olduğu sonucu çıkar. Lund da zaten piyasadaki blockchain türlerinin %50’sinden fazlasında açık olduğu kanaatinde.

Şimdi Harekete Geçme Zamanı

Bu tehdidin bir sonucu olarak “düşmanın silahı ile silahlanma” düsturu gereği Bitcoin ve Ethereum yazılımcıları acilen kuantum kodlama tabanlı kanıt sistemleri oluşturmalı. Bu düşünce daha ayrıntılı bir şekilde IBM Teknoloji Departmanı başkanı Nev Zunic tarafından dile getirilmiş vaziyette.

“Firmalar kuantum bilgisayarları tarafından üretilecek risklere karşı teyakkuzda olmalılar. Risk henüz realize olmamışken daha şimdiden gerekli önlemler alınmalı. Böylece yaşam boyu kullanım garantisi verdikleri ürünlerin hacklenmesinin önüne geçmiş olurlar.”

IBM firması yetkilileri kuantum bilgisayarlarının potansiyelini doğru okumuş görünüyorlar. Bu konuda yeterli farkındalığa sahipler. Zira firmanın Güvenlik Birim başkanı Michael Osborne da aynı tehdide dikkat çekiyor:

“Karmaşık sorun olarak tanımlanan tüm problemlerin ortak yanı çözüm için geç harekete geçilmiş sorunlardır. Eğer zamanında önlem alınırsa tehdit olgunlaşmadan bertaraf edilir. Teorik bir tehdidin vücut bulup size saldırmasını bekleyemezsiniz. Bu tür riskler daha en başından tanımlanmalı ve yok edilmeli. Kuantum bilgisayarlar tamamen geliştirildiğinde geleneksel sistem altyapısını tamamen bertaraf edecek özelliklere sahip olacaklar.”

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.