1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin mı dolar mı hangisinin takibi daha kolay?

Bitcoin mı dolar mı hangisinin takibi daha kolay?

Bitcoin mı dolar mı hangisinin takibi daha kolay?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin kara para aklama ve illegal faaliyetlerde kullanılması akıllara Bitcoin takibi olmuyor mu sorusunu getiriyor. MIT-IBM tarafından finanse edilen rapor bu soruya açıklık getiriyor.


Bitcoin takibi mi kolay fiat paranın mı?

Bitcoin ve kripto paralar, kara para aklama ve terörün finansmanı gibi illegal kullanımı yüzünde eleştiriliyor. Bu nedenle kamu otoriteleri, Bitcoin ve kripto paranın regüle edilmesini talep ediyor. Hatta Bitcoin ve kripto para kullanımının yasaklanmasını talep eden kamu otoriteleri bile var. Gerçekten Bitcoin ve kripto paraların illegal kullanımı var mı?  Bitcoin takibi mümkün mü?

Geçtiğimiz günlerde ABD’de hacklenen şehirlerden bahsetmiştik. Hacker’lar şehirlerin bilgisayar sistemlerini hackledikten sonra şehir yönetiminden milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve kripto para üzerinden fidye talep ediyor. Bu ve bu gibi örneklerin sayısını çoğaltmak mümkün. Bu örneklerden hareketle Bitcoin ve kripto paralar suçlular tarafından kullanılmıyor diyemeyiz.

Gemini Borsasının kurucular Winklevoss kardeş, katıldıkları televizyon programında yukarıda tartıştığımı konuya nokta koyacak önemli açıklamalarda bulundu. Winklevoss kardeşlere göre suçlular dolar ve euro da kullanıyor. Hatta Bitcoin işlemlerinin takip edilebileceğini iddia ettiler. Kardeşlere göre akıllı suçlular Bitcoin kullanmıyor, illegal işlemler de nakit tercih ediliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

MIT-IBM tarafından hazırlanan bir araştırma Winklevoss kardeşleri haklı çıkarıyor. Elliptic tarafından yayınlanan ve MIT-IBM Watson Lab tarafından fonlanan rapora göre Bitcoin üzerinden gerçekleşen illegal işlemler gözlemlenebiliyor. 200 bini aşkın işlem üzerinde yapılan araştırmada blockchain’de illegal işlemlerden kaynaklı anomaliler gözlenebiliyor.

Rapor, blockchain teknolojisinin kara para aklama ve illegal işlemlerin neden olduğu maliyeti azaltabileceği vurgulanıyor. Ayrıca bankacılık işlemlerine ulaşımı kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

Bitcoin takibi Bitcoin mı dolar mı hangisinin takibi daha kolay?

Aşağıdaki grafikte blockchain ağındaki gizli işlemlerin daha yoğun ve konsantre olduğunu görüyoruz. Banka dışı fiat para üzerinden gerçekleşen illegal işlemleri takip etmek ise neredeyse imkansız. Bitcoin takibi mi kolay fiat paranın mı? Bu soruya yukarıdaki rapora göre verilecek cevap, Bitcoin’in takibinin daha kolay olduğu yöndedir.

Bitcoin illegal

Oysa kayıt dışı fiat para üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin kontrol edilmesi imkansıza yakın. Bitcoin işlemleri blockchain’e kaydoluyor. Bitcoin takibi fiat paralara göre daha kolay oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: