Bitcoin rezerv para olursa ekonomiye nasıl bir etkisi olur?

Bitcoin Dünya'nın altın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Dünya’nın altın ve fiat para rezervini ele geçirmeye çalışıyor. Burası net. Peki böyle bir senaryo ileride gerçekleşirse 1 BTC’nin durumu ne olur?


Bitcoin Dünya’nın Altın ve Parasını Ele Geçirirse…

Bitcoin geleneksel finans sistemine bir alternatif hatta onun yerine geçecek bir enstrüman olarak doğdu. Temel gayesini hiç saklamadı ve hatta Genesis  Block’tan itibaren yüksek sesle dile getirdi. Yanlış anlaşılmasın bu niyeti yüksek sesle beyan edenler hep Bitcoin sevdalıları oldu. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto ortadan kaybolmadan evvel finansal sistemi değiştireceğine dair doğrudan bir beyanı hiç olmadı. Lakin Bitcoin’in varlık amacının bu olduğu da aşikar.

Blockchain.com eski ürün yönetim departman müdürü Dan Held bir keresinde twitter’da 47 tweet’lik bir seri yayınlamıştı. Bu seride Held, Satoshi’nin kişiden kişiye dijital nakit akışı (P2P) sistemini kurmaktan ziyade, finansal sisteme bir omurga yaratma niyetinde olduğunu beyan etmişti.

Kripto dünyasının “Godfather”ı Nakamoto’nun bu hayali henüz gerçekleşmese de bazıları bunun sadece bir zaman meselesi olduğuna inanmış durumda. Yani er ya da geç bu olacak. Ve eğer olacaksa, ne zaman olacağının çok da ehemmiyeti yoktur. Bunun gerçekleşmesi için Bitcoin’in fiat paralar karşısında dikkate değer bir başarı kazanması ve Wall Street’in dikkatini çekmesi gerek. Bu ikisi de olmayacak şeyler değil.

En Değerli Para: Bitcoin

Ikigai danışmanlık şirketinin baş yatırım müdürü Travis Kling’in ilginç bir hesabı var. Farazi konuşmaktansa sayılar üzerinden geleceği görmek isteyen Kling’e göre durum şu şekilde. Dünya üzerinde farklı devletler farklı farklı fiat paralar kullanıyorlar. Dünya üzeride basılı paraların tamamının ABD doları cinsiden değeri tam olarak 19.6 trilyon dolar. Kimi ekonomistlere göre paranın değerinde baz alınması gereken esas etmen Merkez Bankalarındaki altın tutarıdır.

Dünya üzerinde dolaşımda olan altının toplam değeri ise 7.83 trilyon dolar. Diğer yandan geleceğin parası olmaya aday olan Bitcoin’in toplam piyasa büyüklüğü ise 60 milyar dolar. Bu da mevcut durumun kripto paralar lehine asimetrik bir potansiyel taşıdığının göstergesi. Bitcoin’in önünde hızla koşabileceği uçsuz bucaksız ovalar mevcut. Yeter ki koşmaya başlasın, nerede duracağına kendi bile inanamayacak.


Bitcoin eğer bir gün gerçekten Dünya’nın geçerli parası olmayı başarırsa yani tüm fiat paraların ve altın rezervini değeri Bitcoin’e aktarılırsa 1 BTC 1.5 milyon dolara çıkıyor. Bitcoin’e geleceğin parası değil altını diyenler var. Bu kesimin görüşüne göre BTC günlük kullanım için değil değer saklama aracı olarak kullanılacak. Yani günlük işlemlerimizi daha değersiz olan TL üzerinden yaparken birikimlerimizi çok daha değerli olan altın üzerinden yapıyoruz. BTC işte altının bu rolünü çalacak.

Dünya üzerinde altının değerini 7.83 trilyon dolar olarak tanımlamıştık. Eğer Bitcoin bu pastaya talip olacaksa ve bir gün bunu gerçekleştirecekse 1 BTC 375.860 dolara çıkacak demektir.

Bitcoin ister geleceğin parası olsun ister geleceğin altını, yolu açık olduğu kesin. Şu an Bitcoin yaklaşık 4.000 dolarda. Yani 4 haneli bir sayıdan bahsediyoruz. Gelecekte Bitcoin altınla yarışmaya başladığında 6 haneli, Dünyadaki toplam para rezervi ile kapışmaya başladığında da 7 haneli sayıları görecektir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bunlar hep zaman meselesi.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin rezerv para olursa ekonomiye nasıl bir etkisi olur?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.