1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Pizza Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?

Bitcoin Pizza Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?

Bitcoin Pizza Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Mutlu Bitcoin Pizza Günü! 8 yıl önce bugün Laszlo Hanyecz bir tarih yazdı ve 10.000 Bitcoin’e iki pizza aldı. Bu alım BTC ile yapılan ilk alışverişti.

Kripto para sekötürünü takip edenler Bitcoin tarihinden ilginç ve çılgın anlar olduğunu bilirler. Bunlardan bazıları internet sohbetlerinin her zaman gündeminde olacak kadar unutulmaz olaylar. Bitcoin Pizza Günü’nün ortaya çıktığı olay gibi. Bitcoin tarihinde aynı zamanda bazı sırlar da var. Tabiki bunların en önemlisi Satoshi Nakamoto’nun gerçek adının ne olduğu.

https://twitter.com/bitcoin_pizza/status/998748808514334721

Bitcoin Pizza Gününün Ortaya Çıkışı

Bugün 22 Mayıs Bitcoin mitolojisi için efsanevi bir gün. Bugün Bitcoin Pizza Günü olarak adlandırılır. Sekiz yıl önce bugün 22 Mayıs tarihinde bilgisayar yazılımcısı Laszlo Hanyecz bir kaç pizza almaya karar verir. Papa Jones’dan iki pizza karşılığında bir başka Bitcoin Talk Forum kullanıcısına 10.000 BTC gönderir. O zaman 10.000 Bitcoin sadece 25 Dolar eder ve bu bedel iki pizza iki makul sayılabilir.

bitcoin pizza günü Bitcoin Pizza Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?

Fakat bugün 2018 yılında durum oldukça farklı. 10.000 BTC bugün 82.078.100 Dolar ediyor. Şu anda biraz daha düşmüş olabilir. Belki 81.000.000’dur. Olsun o da iş görür değil mi? Evet gerçekten de inanılmaz. Ve bu inanılmaz durum kripto para tarihinin en büyük anlarından biri olarak tarihe geçer.

Sadece bir yıl önce bugün Bitcoin Pizza Gününde aynı 10.000 BTC 21.000.000 Dolar ediyordu. Bugün neredeyse 4 katı. İnanılmaz artış kaldığı yerden devam ediyor.

Laszlo’nun Penceresinde

Laszlo Hanyecz şu anda kripto para sektörünün iyi bilenen figürlerinden. Geçen yıl verdiği röportajda 2010 yılında yaşanan olayı şöyle anlatıyordu;

”O zamanlar Bitcoin’in bir değeri varmış gibi görünmüyordu. Bu nedenle pizza karşılığında vermek inanılmaz havalıydı. Kimse bu kadar büyük bir şey olacağını bilmiyordu.”

Genel olarak bu durumu anlamak mümkün. Çünkü Bitcoin’in yaratıcısı bile onun geleceğinden emin değildi. O zamanlarda da Bitcoin ile ilgili ”ya bundan hiç bir şey çıkmaz yada çok büyük bir şey olur” ikilemi vardı.

Bugün hemen her şey alabiliyorsunuz Bitcoin ile. Tabi bunun için gereken uygulamayı bulmalı ve işlemi tamamlanmak için biraz beklemelisiniz. Buna pizza da dahil.

Eğer bahsedilen ilginç satın almanın Hanyecz’in haberlere konu olan tek ilginç satın alması olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yine bu yıl haber konusu olan bir satın alma daha kendisi tarafından yapıldı. Bu ikincil tabaka protokol olan Lightning Network aracılığıyla yaptığı satın almada kendisi pizza için 649000 sat. yani 0,00649 BTC ödemişti. Bu ödeme yaklaşık 62 Dolara tekabül ediyordu.


ANKET ZAMANI

Sen hangisini kullanıyorsun?

Etiketler: