1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin piyasalarının Sülün Osmanları var ama bu bi başka!

Bitcoin piyasalarının Sülün Osmanları var ama bu bi başka!

Bitcoin piyasalarının Sülün Osmanları var ama bu bi başka!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasalarında işlem yaparak zengin olanların hikayelerini duyuyoruz. Ancak madalyonun bir de diğer yüzü var: Hırsı yüzünden mahvolan hayatlar ve insanların umutlarını istismar eden kötü niyetli kişiler.


Bitcoin piyasalarının Sülün Osmanları var ama bu bi başka!

Bitcoin fiyatlarında üst üste yaşanan artışların ardından piyasaya yönelik ilgi ve heyecanın son günlerde önemli derecede artış gösterdiğine şahit oluyoruz. Bu ilginin en somut örneğini, Google üzerinde Bitcoin temalı yapılan arama trafiğinde görmek mümkün. Aşağıdaki grafikte Türkiye’de Bitcoin temalı Google arama trafiğini görüyoruz. Grafikteki yükseliş dikkat çekiyor. Bitcoin’i en çok hangi il merak ediyor diye düşünüyorsanız aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Türkiye’de Bitcoin’i en fazla merak eden il hangisi?

Kripto para ve Bitcoin sadece iyi bir yatırım yapmak isteyenlerin değil kötü niyetli kişilerin de odaklandıkları piyasalar olduğunu unutmamak gerekiyor. İnsanları manipüle ederek yılların birikimlerine el koyan dolandırıcılar, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ortaya çıkabiliyor. En son Bitcoin Safiye ve Bitcoin Kürşat lakabı ile ün salmış şahıslar insanları dolandırdıkları iddiasıyla göz altına alındılar.

Dolandırıcı denilince akıllara ilk Sülün Osman geliyor. Türk filmlerine de konu olan Sülün Osman’ı Galata Köprüsü ve Saat Kulelerini vatandaşlara kiralaması ile tanıdık ve biraz da güldük!

Ancak şimdi anlatacağımız hikâye Sülün Osman’a şapka çıkartır cinsten.

Bu, Çin merkezli bir dolandırıcılık hikayesidir.

Çinli vatandaş Gao Ziyang, Çin Devlet Başkanı Ji Xinping izni ile çalıştığını belirterek bir şirket kuruyor ve kamu şirketlerinden milyonlarca dolar fon topluyor. Lianan Tech isimli bir şirket kuran Gao Ziyang, kamu şirketlerinden 45 milyon dolar değerinde para topladığı iddia ediliyor.

Gao Ziyang topladığı paralar ile kripto para piyasalarında yüksek kaldıraç kullandıran borsalarda işlem yapıyor. Ne yazık ki devletin parasını çarçur ediyor. Bir nevi devletin 45 milyon dolarını kumar masasında bırakıyor.

Ancak birçok dolandırıcı gibi Gao Ziyang’ın hikayesi de mutlu sonla bitmiyor. Ziyang, “Çin devletini dolandırmak” suçlaması ile göz altına alıyor. Başına gelecekleri siz tahmin edin!

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.