1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?

Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatlarında Mayıs ayından itibaren yaşanan düzeltmede Çin’in Bitcoin maddeciliğine yönelik getirdiği yasaklar etkili oldu. Yasakların olumsuz etkisi geçti mi? Madencilik endüstrisinde dengeler oturdu mu?


Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?

Çin tarihi bir yanlışa imza atarak Bitcoin madenciliğini yasaklama kararı aldı. Bu kararın ardından Çin, Bitcoin madencilik tekelini hızla kaybetti. Dengeler Kuzey Amerika lehinde değişti. Çin’in yasaklama kararını almasının ardından fiyatlarda ciddi düşüşler yaşandı. Mayıs ayından beri düşüş trendinde olan parite, 30 bin doların altına kadar geriledi

Koinmedya.com adresinde Çin yasaklarının kısa dönemde Bitcoin fiyatlarını olumsuz etkileyeceğini ancak uzun vadede olumlu sonuçlar doğuracağında bahsetmiştik. Zira %75’lere ulaşan Çin tekeli hem Bitcoin’in demokratik yapısına zarar veriyordu hem de 51 atağı gibi potansiyel riskler barındırıyordu.

Lütfen Bkz: Bitcoin’de korku yeri açgözlülüğe bıraktı! Bu ne demek?

Aşağıdaki grafikte Statista tarafından hesaplanan Bitcoin madencilik istatistiklerini görüyoruz. Nisan 2021’e kadar ki verilerde Çin tekelinin %46’lara kadar gerilediği gözleniyor. ABD’nin tekel gücünün ise %16.85’e çıktığı dikkat çekiyor. İçinde bulunduğumuz ayda Çin tekel gücünün %30’lara kadar gerilediği tahmin ediliyor.

Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?2 ayın ardından Bitcoin madencilik zorluk dereceleri ilk kez yükselmeye başladı. Hash oranları 110 THs seviyesine yükseldi.

Bitcoin piyasalarında deprem etkisi yaratan Çin yasaklarının etkisi geçti mi?Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklama kararını tarihi hata olarak adlandırıyoruz. Şöyle ki günlük ortalama yaklaşık 900 adet Bitcoin kazılıyor. %75’lik tekele sahip olan Çinli madenciler 900 adet Bitcoin ödüllerinin yaklaşık 675 adedini kazanıyordu. Yazının kaleme alındığı saatte 675 adet Bitcoin yaklaşık 27 milyon dolara denk geliyor (yıllık yaklaşık 10 milyar dolar). İkincil faktörler ve yan sanayi etkisi ile 10 milyar dolarlık endüstri daha da büyüyor. Çin yanlış bir kararla altın yumurtlayan kazdan oldu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.