1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Lightning Network neden yeterince kullanılmıyor?

Bitcoin Lightning Network neden yeterince kullanılmıyor?

Bitcoin Lightning Network neden yeterince kullanılmıyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Lightning Network neden yeterli ilgiyi görmüyor? Bitcoin blockchain ağının temel sorununu çözdüğü iddia edilen teknolojinin daha fazla duyulması beklenmez miydi?


Bitcoin Lightning Network neden kabul görmedi?

Sosyal medya platformu Twitter geçenlerde Lightning Network (LN) kullanım oranları üzerine bir tartışmaya sahne oldu. Bitcoin’in temel problemi ölçeklenme ise ve LN bu soruna çözüm getiriyorsa neden daha fazla kullanım imkanı elde edemiyor? 2019 yılı bitmek üzere, bu yıl kaç makalede LN’ye atıf yapıldığını gördünüz?

İstatistiklere göre 2019 yılının çok büyük bir bölümünde Lightning Network kullanım oranları neredeyse hiç yükselmedi. Kripto camiası olarak bunun mantıklı bir açıklaması olması gerektiğini düşüşünen bazı hesaplar konuyu gündeme taşıdı.

LN bildiğiniz gibi Bitcoin blockchain ağı üzerine yerleştirilmiş ikincil bir katman. LN sayesinde işlemin gerçekleşmesi için madenciler tarafından onaylanmasını bekleme gerek kalmıyor. İşlemin gerçekleşmesi için bir kısayol görevi gören bu katman zamandan ve maliyetten tasarruf manasına geliyor.

Spencer Noon isimli Twitter hesabı paylaştığı grafikler üzerinden LN’nin son durumu hakkında bilgiler verdi.

https://twitter.com/spencernoon/status/1197555256818884608

“Twitter’daki kripto hesaplarına göre 2019 LN yılı olması lazımdı. Ancak öyle olmadı. Peki LN neden yeterince kabul görmüyor?”

Bu paylaşımın altında onlarca yorum geldi. Yorumlardan en çok dikkat çekici olanı ise BTC’nin harcamak üzere değil saklanmak üzere satın alındığını ifade eden yorumlar oldu. Baız açılardan doğru olsa da LN’nin düşük kullanım oranlarını açıklamak için yeterli değil.

Lightning Network kullanımı, bazı riskleri ve teknik süreçleri beraberinde getiriyor. Sadece bu sebepler bile kullanıcıların uzak durması için yeterli olabiliyor.

Yorumların tamamı elbette bu fikir etrafında dönmedi. Verilen cevaplar arasında LN’nin kullanılabilir olması için çok daha fazlasının yapılması gerektiği ifade edildi.

Ancak şu kısmı da gözden kaçırmamak gerek. Lightning Network gibi ikincil çözümler gelecekte çok daha fazla önem kazanacak. Bitocin mevcut sahiplenme oranları ile oldukça gerilerde. 10 yıl sonra Bitcoin bilinirliği ve sahiplenme oranı çok daha fazla olacak. O günler geldiğinde LN kullanım oranı belki %90’ın üzerine çıkacak ve hatta artık yetersiz kalacak. O günler geldiğinde ilave çözüm yöntemlerini tartışıyor olacağız.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak