Bitcoin fazla mı volatil?

bitcoin toparlanmaya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fazla mı volatil? Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler, Bitcoin fazla mı volatil sorularını da beraberinde getirdi. Bizde sizler için BTC’de yaşanan yüksel volatilitenin nedenlerini masaya yatırdık.


Bitcoin fazla mı volatil? -Peki ama neden?

 

Bitcoin’de yaşanan yüksek volatilite birçok yatırımcı için hala büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Bitcoin her ne kadar 2009 yılındaki lansmanından beri ciddi oranda büyüme kaydetse de volatilite sorununu bir türlü aşamadı.

İşte Bitcoin’in yüksek volatil olma sebepleri:

1-Yasal düzenlemelerin sürekli değişmesi

Bitcoin ve diğer kripto paraların piyasaya sürülmesinden bu yana pek çok yasal değişiklik yapıldı. Bazı bölgeler Bitcoin’i yasaklayacak kadar ileri giderken, bazı bölgeler ise Bitcoin’i vadeli işlemler platformlarına bile sokmaya başladı.

İlgili haber: Hindistan’daki kaotik ortam ve Bitcoin yasağı

Ancak Bitcoin global bir varlık olması nedeniyle yaşanan bu kaos ortamından oldukça etkilendi. Bu da yüksek volatilite oranları olarak piyasaya yansıdı.

2-Bitcoin Pazar büyüklüğü

CoinMarketCap’teki 130 milyar dolarlık Bitcoin pazar büyüklüğüne bakıp ‘Vayyy be Bitcoin pazarı da amma da büyükmüş’ diyebilirsiniz. Ancak bu rakam geleneksel finans varlıklarına göre devede kulak bile olmamaktadır.  Bitcoin Pazar büyüklüğü önceki yıllara göre ciddi oranda artmış olsa da hala diğer finans varlıklarıyla oranlandığında küçük bir kesirdir.


Bitcoin fazla mi volatil

Hal böyle olunca da, Bitcoin piyasasında bireysel oyuncular çok daha büyük bir etkiye sahip olabileceğinden BTC pazarı büyük pazarlara oranla manipülasyona çok daha açıktır. Arz ve talepteki ani değişiklikler Bitcoin ve diğer kripto para birimi piyasaları için önemli bir tehdit oluşturmaktadır.

3-Medya etkisi

Finansal piyasalar arasında ortak olan bir kaide vardır. ‘Söylentiyi al, haberi sat.’ Bu sebepten dolayı Bitcoin piyasaları da diğer tüm yatırım araçları gibi haberlerden etklenebilmektedir. Bir kripto para borsasının siber saldırıya uğraması ya da bir devlet başkanının kripto paralar hakkında yapacağı bir açıklama Bitcoin fiyatlarını arttıracak ya da düşürecektir.

Bitcoin fazla mi volatil

Bitcoin’deki yüksek volatilitenin nedenlerini irdelediğimizde karşımıza işte bu faktörler çıkıyor.

Bitcoin pazar oynaklığına neyin sebep olduğuna dair verebilecek başka cevaplarınız var ise lütfen bizlerle paylaşınız.

Kripto para piyasalarından en son haberler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.

İlgili haber: Winter is coming – Bitcoin son 5 ayda yüzde 48 düştü!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin fazla mı volatil?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.