Bitcoin İran’ın dünyaya açılan yeni kapısı mı?

iran bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İran ABD tarafından uygulanan ambargonun etkileri azaltmak için yeni yollar arıyor. Bitcoin İran’ın dünyaya açılan yeni kapısı mı oluyor? Detaylar haberimizde.

Bitcoin İran’ın dünyaya açılan yeni kapısı mı?

Bitcoin madenciliğinin çevresel etkilerinin çok fazla konuşulduğu bir haftayı geride bıraktık. Elon Musk’ın Tesla satışlarını madencilik faaliyetlerinde kömürün fazla kullanılması gerekçesi ile askıya aldığını duyurmasının ardından kripto para piyasası ardı ardına kötü haberler aldı.

Gözler bir anda madencilik faaliyetlerine çevrildi. Çin’den gün içinde gelen haberler de toparlanmaya çalışan kripto para piyasasında bir korku rüzgarı daha estirdi.

Bitcoin madenciliğinden fazlaca yarar sağlayan ülkelerde var. Blok zincir analiz firması Elliptic’in yeni raporuna göre bu ülkelerden biri de İran.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Rapor, İran’ın düzenlenmiş madencilik faaliyetlerinin 1 milyar doların üzerinde gelir elde ettiği ve Bitcoin madenciliğinin ülkenin ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Rapora göre İran şu anda küresel Bitcoin madenciliğinin %4,5’ini oluşturuyor. Raporda ABD’nin İran’a finansal kuruluşları da içeren büyük bir ambargo uyguladığı ve petrol ihracatının son 10 yılda neredeyse %70 azaldığı belirtiliyor. İran’ın ise bu ambargodan kaçmak için son dönemlerde Bitcoin madenciliğine yöneldiği belirtiliyor.

“Bu yaptırımlar karşısında İran beklenmedik bir çözüme yöneldi: Bitcoin madenciliği.”

Petrolün ucuz olması ve fazla olması İran’ın enerji yoğun madencilik faaliyetlerinde avantajlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca Çin’den gelen yabancı yatırımcılar İran ordusunun da yardımıyla ülkenin kripto ekonomisine katkı sağlıyorlar.

Raporda birkaç Çinli işletmeye madencilik raporu verildiği bu işletmelerin İran ordusu ile ortaklaşa büyük bir tesis inşa ettikleri ifade ediliyor.

Devlet onaylı madenlerin ülkenin petrolünün vekaleten satılmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.

“Bu devlet onaylı madenler, daha sonra ülkenin petrolünü vekaleten satmasına yardımcı olmak için kullanılabilecek Bitcoin üretir: Bitcoin üretmek için fazla enerji ve petrol kullanılır ve bu daha sonra küresel pazarlarda satılabilir.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin İran’ın dünyaya açılan yeni kapısı mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.