1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip altcoinler hangileri?

Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip altcoinler hangileri?

Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip altcoinler hangileri?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip altcoin hangisi? İstatistiklere göre BTC ile en yüksek korelasyonu, dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum sağladı.


 Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip altcoin hangisi?

 

Kripto para endüstrisinin büyümesini ve konsolidasyonunu etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar bazen kurumsal katılım, bazen popüler pazar hissi, bazen de siyasi bir olay olarak karşımıza çıkabilir.

Bununla birlikte, son veriler, kripto pazarına yön veren faktörlerin, başta Bitcoin olmak üzere kalburüstü kriptoların tümünü hemen hemen eşit sayılabilecek düzeyde etkilediği göstermektedir. Öyle ki bu etkiler sayesinde oluşan korelasyon oranları, şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek oranlar olarak tarihe geçebilir.

Bitcoin ile en yüksek korelasyona Üstteki grafikte Bitcoin’in diğer altcoinler ile arasındaki korelasyon gösterilmektedir. Buna göre geçen ay altcoinlerin Bitcoin ile oldukça yüksek bir korelasyon oranında hareket ettikleri gözlemlenebilir. Bitcoin’in ETH, XRP, BCH ve LTC ile sırasıyla korelasyonu 0.97, 0.96, 0.97 ve 0.95 düzeyindedir.

Bu bulgu, Bitcoin pazarındaki herhangi bir hareketin diğer altcoinleri nasıl kolayca etkileyebildiği bizlere açıklıyor.

Bitcoin ile altcoinler arasındaki korelasyon çoğu zaman yüksek olmasına rağmen tarihin bazı bölümlerinde bu oran oldukça düşmüştür. Aşağıdaki görsel sizlere Bitcoin ile Ethereum arasındaki korelasyon grafiğini sunmaktadır. Sizlerin de gördüğü gibi bu oran 2017 altcoin boğa koşusunda taban yapmış ve ondan sonra kademeli şekilde artış göstermiştir.

Bitcoin ile en yüksek korelasyona Dolayısıyla Bitcoin’e bağımlılığının, özellikle piyasada likidite sıkıntısı olduğu zamanlarda oldukça yüksek olduğu anlaşılabilir.

İlgili haber: Sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri

Kripto para sektöründe son dakika haberler ve çarpıcı değerlendirmeler için bizleri takip etmeyi unutmayın. Sağlıcakla evde kalın!!!

Etiketler: