Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir bağlantı var mı?

Bitcoin hash verileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir korelasyon var mı? Bu soruya cevap verebilmek için geçmiş yılların verilerine bakalım.


Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir korelasyon var mı?

Bitcoin (BTC), dün yeniden 9,000 doların altına düştü. Sonuçta gelecek fiyat hareketleri konusundaki tahminleri de belirsizleştirdi. Öyle görünüyor ki Corona virüsü dünya genelinde piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir korelasyon var mı? Bu soruya cevap verebilmek için geçmiş yılların verilerine bakalım.Kaynak: Coin360

İlginçtir ki Bitcoin’in hash gücü (hash rate ya da hash oranı), 5 Mart’ta saniyede 157 quintillion hash ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. Coin Dance verileri bunu gösteriyor. Hash gücünde yılın başından bu yana yükselen bir trend görüyoruz.

Hash gücü Bitcoin madencilerinin blockchainde işlemleri onaylamak için gerekli olan hesaplama gücünü gösteriyor. Hash oranındaki artış, ağdaki güvenliğinde arttığını gösteriyor. Sonuçta yatırımcılara Bitcoin konusunda bir güven veriyor.

İlgili – Yüzde 50 çöküşü bilen trader: Bitcoin 8400 doları yeniden test edebilir

Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir korelasyon var mı? Bu soruya cevap verebilmek için geçmiş yılların verilerine bakalım.

Hash gücü (saniyede quintillion hash) Ocak 2016 – Mart 2020 Kaynak: Bitinfocharts


Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasındaki ilişki her zaman tartışılan konulardan biri. Çünkü yaklaşan bir BTC halving var. Madenciler yaptıkları iş başına halving sonrası daha az ödül BTC alacaklar.

Yaklaşan halvingin 20 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Bundan dolayı madencilerin böyle bir ortamda nasıl davranacağı ile ilgili ek sorular ortaya çıkıyor. Sonuçta bir yanda yaklaşan halving ile artan hash oranı var, diğer yanda ise bunun gelecek fiyat hareketlerini ve tahminlerini etkilemesi var.

İlgili – Ocak 2019 grafiği Bitcoin’in geleceğini gösteriyor olabilir mi?

2016 halvinginde ne yaşanmıştı?

Geçtiğimiz halving 9 Temmuz 2019’da gerçekleşmişti. Halving günü BTC fiyatı 666.52 dolardan 650.96 dolara düşmüştü. Ancak daha sonraki altı ayda yüzde 35 değer kazanmıştı.

Hash oranına bakarsak, halving günü burada bir artış görürüz. Hash oranı halving günü saniyede 1.4978 quintillion hashten 1.5606 quintillion hash seviyesine çıkmıştı. Çünkü doğal olarak BTC ödüllerinin yarılanması ile madencilerin hash başına elde ettiği gelir düşüyor. Bundan dolayı madenciler aynı oranda gelir elde etmek için daha fazla güç harcamak durumunda kalıyorlar.

Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir korelasyon var mı? Bu soruya cevap verebilmek için geçmiş yılların verilerine bakalım.Hash oranı (saniyede quintillion hashe) Temmuz 2016 döneminde Kaynak: Bitinfocharts

Bitcoin fiyatı ile hash oranı arasında güçlü korelasyon

Yıllar boyunca Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında güçlü bir korelasyon olmuştu. 2016’da yüzde 68 ve 2017’de de yüzde 91 oranında bir korelasyondan söz ediyoruz. 2018’de ise daha düşük bir oranda yüzde 66 bir korelasyon var bu iki değişken arasında. Doğal olarak 2019’da da yüze 59 oranında pozitif bir korelasyon görmüştük.

Yüzde 100 korelasyon, hash gücü ile fiyatın aynı doğrultuda ilerledikleri anlamına geliyor. Yüzde 0 korelasyon ise bu iki arasında hiçbir bağ olmadığını gösterir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin hash gücü ile BTC fiyatı arasında bir bağlantı var mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.