Bitcoin futures vs. spot ticaret: Hangisi daha kazançlı?

Bitcoin futures nedir, nasıl çalışır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin futures veya spot işlemler arasında kararsız kaldıysanız umarız bu yazımız karar vermenize yardımcı olur.


Bitcoin futures veya spot işlemler arasında kararsız kaldıysanız umarız bu yazımız karar vermenize yardımcı olur.Peki perakende yatırımcının bundan karı olur mu?

Şimdiye kadar Binance, FTX, Bybit ve Kraken, Bitcoin futures sözleşmeleri ticareti teklifinde bulunan borsalardan yalnızca birkaçı oldu. Ve sayı giderek artıyor. Pano genelinde volümün de arttığı görülüyor. Ve öyle görünüyor ki perakende ticaret yapanlar da artık komplex enstrümanlarla kar elde etme konusunda daha fazla istekliler.

Bitcoin futures ticaretini kullanmanın pek çok yararı var. Bu yolu kullanan tüccarlar, önlem alabilir ve yüksek volatilite döneminde kendilerini daha rahat hissedebilir. Futures sözleşmeleri riski azaltmak ve uygun stratejiler geliştirildiğinde kaldıraçlı işlem yapmak için kullanılabilir..

Bakınız:Max Keiser’den altcoinler hakkında şok sözler

Profesyonel tüccarlar, marketin her iki tarafında daha iyi pozisyon almak için futures sözleşmelerini sıklıkla kullanıyor. Bu makalemizde enstrümanın temel mekanizması, gizli maliyetleri ve profesyonel tüccarların kar elde etmek için düzenli olarak kullandıkları ticaret stratejileri üzerinde duracağız.

Futures sözleşmeleri ne anlama geliyor?

Basit anlatımla, bir varlığın önceden belirlenen bir fiyattan, daha sonraki bir tarihte alınması ya da satılması için yapılan bir anlaşma. Aynı zamanda derivative enstrüman olarak da biliniyor. Çünkü değeri, belli başlı bir varlığa dayanıyor.

Bitcoin futures sözleşmeleri başlangıçta altın, petrol gibi somut varlıklarla ilişkilendirildi. Bu enstrümanlar, üreticilerin (madencilerin) fiyatları önceden kilitleme olasılığı oluşturarak, finansal riskleri daha iyi yönetmelerini sağlıyordu.


Diğer taraftan bir havayolu şirketi her iki taraf için de kazan-kazan olan, yakıt maliyeti için önlem alabilir.

Long olarak bilinen alıcı, dayandığı varlığın fiyatının artmasını umar. Futures sözleşmesi satıcısı ise short olarak adlandırılıyor ve kar elde edebilmek için fiyatın geri çekilmesi üzerine bahse giriyor.

Futures sözleşmelerinin bir başka cazibesi, borsalarda stabil coin ya da fiat depoziti tutmaksızın, hisseleri azaltmaya izin vermesi. Bir alıcı bankaların tatilde ya da nakit kısıtlılığı olduğu dönemlerde pozisyonunu arttırabilir.

Kripto madencileri de gelecekteki gelirlerini korumak ve nakit akışı belirsizliklerini azaltmak için bu enstrümandan faydalanıyor. Profesyonellerin futures anlaşmalarıyla ticaret yaptıkları konusunda sayısız örnek var. Hatta perakende ticaret yapanlar da bundan faydalanabiliyor.

Bitcoin futures veya spot, veya marj ticareti?

Her futures ticareti aynı ölçekte ve vadede bir alıcı ve satıcıya ihtiyaç duyar. Biribirlerinden farklı olma ihtimali yoktur. Bu tür sabit denge, onu, tüccarların kaldıraçlı işlem için, varlığı borç aldığı marj ticaretinden ayırır.

Spotun anlamı, anlaşmalarda ticaret gerçekleşir gerçekleşmez satıcının fiat ya da stabil coin almasıdır. Futures marketinde iki taraf bir miktar marj depolar, başlangıçta hiç kimse bundan bir şey alamaz.

Şunu da eklemek gerekir: Futures ticareti spot ticaretinde olduğu gibi aynı emir defterinde gerçekleşmez. Onun fiyatı spot borsalardan farklı olabilir ve öyle de olur. Hatta Binance Futures üzerinde ticaret yapsa bile, futures fiyatı borsanın normal marketindeki spot fiyatlara göre dalgalı olacaktır.

Bitcoin futures veya spot market tercihi yaparken şu da gözönüne alınmalıdır: Bu iki market arasındaki dalgalanma ve fiyatlanmanın nedeni, daha önce belirtildiği gibi spot markette satış gerçekleştirildiğinde emrin derhal yerine getirilmesidir. Gelecekteki sözleşmeleri satmayı seçen satıcı, bu emri ertelemiş olur ve bazen market şartlarına bağlı olarak, daha fazla ya da az talepte bulunabilir.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir durum mevcuttur. Market manipulasyonlarını önlemek için marj hesaplamaları, bir anlaşmanın ticaret fiyatını dikkate almaz. Derivative borsaları, “adil fiyat” olarak bilinen ve spot borsaların ortalama fiyatı hesaplanan indexler oluştururlar.

Bunu yaparken, futures sözleşmeler sunan borsalar, fiyatı manipüle etme girişiminde bulunan herkes için teşvikleri azaltır. Varlığın adil fiyatının dayanağı, bir pozisyonun çok fazla marj kullanıp kullanmadığını ve bu nedenle zorla kapatılıp kapatılmamasını belirlemede kullanılır.

Futures sözleşmelerinin temel mekanizmasını anlama

Bir short futures sözleşmesini herhangi bir  etkileşime girmeden kesintisiz bir şekilde satıp aynı miktarı daha sonra almak mümkündür. Buradaki hile, ticaret için iki tarafın, ticaretin gerçekleşmesi için yatırdığı marjdır.

Market yükseldiğinde marj satıcıdan (short) alıcıya (long) doğru hareket eder. Bu, adil fiyat temelinde her saniye hesaplanan otomatik bir işlemle gerçekleşir.

Birinin Binance Futures üzerinde 100 USDT depozit yaptığı bir senaryoyu düşünelim. Bu yatırımcı 10x kaldıraç kullanarak 1,000 USDT değerinde Bitcoin futures almaya istekli olsun.

Bu tür bir alıcı futures sözleşmelerini geri çekemez ve Binance normal borsasına aktaramaz. Çünkü Bitcoin futures sözleşmeleri, gerçek bir BTC ile aynı şey değildir. Yukarıdaki futures örneğinde gösterildiği gibi, bir 0.114 BTC emri-1,000 dolar değerinde- yatırımcıya 49.87 dolara mal olur. Bu maliyet, bu tür bir pozisyonu tutmak için gereken ilk marj ile ilgilidir. Eğer destekleyen Bitcoin fiyatı (adil fiyat) düşmeye başlarsa, daha büyük bir teminat gerekir.

Ticaretin iki tarafının da marj depoziti yapması gereklidir. Bu sürekli sözleşmeleri gerçekleştirmek için üstü kapalı bir maliyet vardır. Ticareti yapılan kripto futureslerin çoğunluğunun süresi asla dolmaz. Yani teoride bir yatırımcı pozisyon kapatmaya asla ihtiyaç duymaz.

Bitcoin futures veya spot ticaret- hangi üstünlüklere sahipler?

Bir alıcı harcayacak 1,000 dolara sahip olsa bile diğer kısa dönem ticaretleri için kendi parasını kullanabilir. Mesela 200 dolar 0.114 BTC pozisyonu için marj ticaretine atanabilirken, kalan 800 dolar, altcoinler üzerindeki kaldıraçlı pozisyonları satın alabilir.

Bazı tüccarlar büyük miktarları borsalara yatırma konusunda huzursuz olurlar. Kaldıraçlı ticaret, kişiye spot market pozisyonunu daha küçük dilimler halinde satma kabiliyeti vererek markete maruziyeti azaltır.

Dejenere kumarbazlar her gün ya da hafta küçük depozitler yaparak da kar elde edebilirler. Bu strateji 50 dolar kadar iyi gelirler getirirken kayıplarına sert bir sınır koyar.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin futures vs. spot ticaret: Hangisi daha kazançlı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.