Loading...
btc
BTC
-4.09%
Bitcoin
66.693,64 USDT
eth
ETH
-5.52%
Ethereum
3.465,58 USDT
bch
BCH
-5.94%
Bitcoin Cash
441,23 USDT
xrp
XRP
-3.77%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.28%
Litecoin
77,05 USDT
bnb
BNB
-3.41%
Binance Coin
603,73 USDT
sol
SOL
-6.63%
Solana
148,50 USDT
avax
AVAX
-3.12%
Avalanche
31,27 USDT
ada
ADA
-4.66%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-2.4%
Poladot
6,35 USDT
doge
DOGE
-4.95%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.38%
Shiba Inu
0,00 USDT

En büyük Bitcoin fonu Grayscale, son krizden nasıl etkilendi?

grayscale
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın üçüncü en büyük kripto borsası olan FTX’teki son kriz, hem Bitcoin’de hem de genel kripto pazarında yıkıcı koşullar yarattı. Son birkaç gün içinde FTX tokeni (FTT), değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. En büyük küresel kurumsal Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), krizin yıkıcı etkisine yakalananlardan.

Son kripto krizinin en büyük Bitcoin fonu Grayscale’e etkileri

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC); dünyanın en büyük BTC fonlarından ve bilgilerini düzenli olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) rapor eden bir yatırım aracıdır. Son kripto krizi sonucunda tüm piyasa değer kaybetmiş görünüyor. Sonuç olarak, kümülatif piyasa değeri büyük ölçüde azaldı. BTC fiyatı sadece son beş gün içinde neredeyse %21 düştü. Tabi dünkü ABD enflasyon rakamlarından sonra bir nebze toparlanan en büyük kripto varlığı olan Bitcoin, şu anda 17.432 dolardan işlem görüyor ve artış gösteriyor.

grayscale

En büyük küresel kurumsal Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), krizin ağına yakalananlardan. GBTC’nin günü %41’lik rekor bir düşüşle kapattığı görüldü. Fiyatı hisse başına 8.76 dolardı. GBTC, hisse başına 51,47 doları gördükten sonra 12 Kasım 2021’den bu yana neredeyse bir yıldır düşüyor. GBTC’nin bir yatırım ortaklığı fonu olması nedeniyle yapısal sorunları bulunmakta. Bu nedenle, hisselerinin serbestçe yaratılmasından veya uygun bir geri ödeme programından yoksun. Grayscale GBTC’yi borsada işlem gören bir fona (ETF) dönüştürmeye çalışıyor. Bu, piyasa yapıcının hisseler yaratmasını ve itfa etmesini sağlayacak.

FTX kripto borsasının son krizi ve çöküşü 2 Kasım’a kadar uzanıyor. Ardından, Sam Bankman-Fried’in (SBF) sahibi olduğu Alameda Research, bir bilanço sızıntısı yaşadı. Bu, firmanın FTX kripto borsasının yerel tokeni olan büyük miktarda FTX Token’a (FTT) sahip olduğunu ortaya koydu. Önde gelen bir ticaret firmasının büyük miktarda token bulundurması, kripto topluluğunda endişe yarattı. Bu nedenle, FTX ve Alameda arasındaki ilişkiyle ilgili birden fazla soru vardı. Tüm hikaye, çoğu FTX kullanıcısında şüpheler yarattı ve bu da platformdan fonların panikle çekilmesine ve onun parçalanmasına yol açtı.  7 Kasım’da FTX’te 451 milyon doların üzerinde stablecoin çıkışı oldu.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.