1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. En büyük Bitcoin fonu Grayscale, son krizden nasıl etkilendi?

En büyük Bitcoin fonu Grayscale, son krizden nasıl etkilendi?

En büyük Bitcoin fonu Grayscale, son krizden nasıl etkilendi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın üçüncü en büyük kripto borsası olan FTX’teki son kriz, hem Bitcoin’de hem de genel kripto pazarında yıkıcı koşullar yarattı. Son birkaç gün içinde FTX tokeni (FTT), değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. En büyük küresel kurumsal Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), krizin yıkıcı etkisine yakalananlardan.

Son kripto krizinin en büyük Bitcoin fonu Grayscale’e etkileri

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC); dünyanın en büyük BTC fonlarından ve bilgilerini düzenli olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) rapor eden bir yatırım aracıdır. Son kripto krizi sonucunda tüm piyasa değer kaybetmiş görünüyor. Sonuç olarak, kümülatif piyasa değeri büyük ölçüde azaldı. BTC fiyatı sadece son beş gün içinde neredeyse %21 düştü. Tabi dünkü ABD enflasyon rakamlarından sonra bir nebze toparlanan en büyük kripto varlığı olan Bitcoin, şu anda 17.432 dolardan işlem görüyor ve artış gösteriyor.

grayscale

En büyük küresel kurumsal Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), krizin ağına yakalananlardan. GBTC’nin günü %41’lik rekor bir düşüşle kapattığı görüldü. Fiyatı hisse başına 8.76 dolardı. GBTC, hisse başına 51,47 doları gördükten sonra 12 Kasım 2021’den bu yana neredeyse bir yıldır düşüyor. GBTC’nin bir yatırım ortaklığı fonu olması nedeniyle yapısal sorunları bulunmakta. Bu nedenle, hisselerinin serbestçe yaratılmasından veya uygun bir geri ödeme programından yoksun. Grayscale GBTC’yi borsada işlem gören bir fona (ETF) dönüştürmeye çalışıyor. Bu, piyasa yapıcının hisseler yaratmasını ve itfa etmesini sağlayacak.

FTX kripto borsasının son krizi ve çöküşü 2 Kasım’a kadar uzanıyor. Ardından, Sam Bankman-Fried’in (SBF) sahibi olduğu Alameda Research, bir bilanço sızıntısı yaşadı. Bu, firmanın FTX kripto borsasının yerel tokeni olan büyük miktarda FTX Token’a (FTT) sahip olduğunu ortaya koydu. Önde gelen bir ticaret firmasının büyük miktarda token bulundurması, kripto topluluğunda endişe yarattı. Bu nedenle, FTX ve Alameda arasındaki ilişkiyle ilgili birden fazla soru vardı. Tüm hikaye, çoğu FTX kullanıcısında şüpheler yarattı ve bu da platformdan fonların panikle çekilmesine ve onun parçalanmasına yol açtı.  7 Kasım’da FTX’te 451 milyon doların üzerinde stablecoin çıkışı oldu.

Kaynak

Etiketler: