Loading...
btc
BTC
-0.41%
Bitcoin
63.167,54 USDT
eth
ETH
-0.63%
Ethereum
3.082,42 USDT
bch
BCH
-3.72%
Bitcoin Cash
489,36 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
0.22%
Litecoin
78,26 USDT
bnb
BNB
-0.55%
Binance Coin
549,68 USDT
sol
SOL
-1.67%
Solana
136,21 USDT
avax
AVAX
-0.08%
Avalanche
35,13 USDT
ada
ADA
0.8%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.16%
Poladot
6,70 USDT
doge
DOGE
-2.85%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.88%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda tarihi rekor

kripto piyasalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyelerine sıçradı. Bitcoin madencilik zorluğu Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti. En son tahminlere göre, zorluk %13 artarak 35.61 trilyon hash’e ulaştı.

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda yeni rekor

Madenciler operasyonlarını hızlandırdıkça veya daha fazla madencinin ağa katılmasıyla, Bitcoin madencilik zorluğu Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35.61 trilyon hash’i geçti. Bitcoin zorluğu, bir bitcoin bloğu madenciliğinin ne kadar zor olduğunu belirleyen bitcoin protokolünün otomatik olarak ayarlanan bir özelliğidir. İşlemlerin 10 dakika olan sabit bir hızda işlenmesini sağlamak için uygulanır.

Bitcoin madeciliği

Zorluk, hash hızı değişikliklerine göre her 2016 blokta bir ayarlanır. En son tahminlere göre, zorluk %13 artarak 35.61 trilyona ulaştı ve bu da onu 2021’in ortasından bu yana Bitcoin ağındaki madencilik zorluğunda yapılan en büyük yukarı yönlü ayarlama haline getirdi. Artan blok zorluğu, madencilerin rekabet etmesini zorlaştıracak. Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) adı verilen özel donanım çiplerini kullanarak kriptografik bulmacaları çözme işlemi zorlaşıyor.

Ve yükselen sadece zorluk seviyesi değil. Bitcoin ağının bir diğer önemli metrik olan hash oranı, The Block verilerine göre saniyede 257 exahash (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Hash oranı, işlemleri doğrulamak ve blok ödülleri kazanmak için blok zincirine atanan bilgi işlem gücü miktarıdır. Madencilik zorluğu, hash oranındaki artışa yanıt olarak artar.

Bitcoin madeciliği

Analistlere göre, zorluk oranındaki artış için sayısız faktör hesaba katılıyor. Madencilik kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang, “Bu, çevrimiçi hale gelen altyapının bir kombinasyonu, yani daha fazla kapasite oluşturulması, madencilik tesislerinde daha iyi çalışma süresi ve daha az kesinti ile sonuçlanan ısı dalgalarının dağılması ve daha verimli en yeni nesil madencilik ekipmanlarının kullanılması anlamına geliyor” dedi.

Blok zorluğundaki artış, madencinin karlılığını potansiyel olarak etkileyebilir ve blokları çıkarmak için daha fazla maliyete neden olabilir. The Block’un daha önce bildirdiğine göre, zorluk artışı beklendiği için analistler bunun madencilerin karlılığını yaklaşık %20 oranında azaltabileceğini tahmin etmişti. Bu, Bitcoin’in fiyatının, olumsuz bir makro senaryonun ortasında 46.000 $’dan yaklaşık 19.300 $’a düştüğü zamandan bugüne düşüşte olduğu bir zamanda geliyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.