1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda tarihi rekor

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda tarihi rekor

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda tarihi rekor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyelerine sıçradı. Bitcoin madencilik zorluğu Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti. En son tahminlere göre, zorluk %13 artarak 35.61 trilyon hash’e ulaştı.

Bitcoin (BTC) madenciliği zorluğunda yeni rekor

Madenciler operasyonlarını hızlandırdıkça veya daha fazla madencinin ağa katılmasıyla, Bitcoin madencilik zorluğu Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35.61 trilyon hash’i geçti. Bitcoin zorluğu, bir bitcoin bloğu madenciliğinin ne kadar zor olduğunu belirleyen bitcoin protokolünün otomatik olarak ayarlanan bir özelliğidir. İşlemlerin 10 dakika olan sabit bir hızda işlenmesini sağlamak için uygulanır.

Bitcoin madeciliği

Zorluk, hash hızı değişikliklerine göre her 2016 blokta bir ayarlanır. En son tahminlere göre, zorluk %13 artarak 35.61 trilyona ulaştı ve bu da onu 2021’in ortasından bu yana Bitcoin ağındaki madencilik zorluğunda yapılan en büyük yukarı yönlü ayarlama haline getirdi. Artan blok zorluğu, madencilerin rekabet etmesini zorlaştıracak. Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) adı verilen özel donanım çiplerini kullanarak kriptografik bulmacaları çözme işlemi zorlaşıyor.

Ve yükselen sadece zorluk seviyesi değil. Bitcoin ağının bir diğer önemli metrik olan hash oranı, The Block verilerine göre saniyede 257 exahash (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Hash oranı, işlemleri doğrulamak ve blok ödülleri kazanmak için blok zincirine atanan bilgi işlem gücü miktarıdır. Madencilik zorluğu, hash oranındaki artışa yanıt olarak artar.

Bitcoin madeciliği

Analistlere göre, zorluk oranındaki artış için sayısız faktör hesaba katılıyor. Madencilik kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang, “Bu, çevrimiçi hale gelen altyapının bir kombinasyonu, yani daha fazla kapasite oluşturulması, madencilik tesislerinde daha iyi çalışma süresi ve daha az kesinti ile sonuçlanan ısı dalgalarının dağılması ve daha verimli en yeni nesil madencilik ekipmanlarının kullanılması anlamına geliyor” dedi.

Blok zorluğundaki artış, madencinin karlılığını potansiyel olarak etkileyebilir ve blokları çıkarmak için daha fazla maliyete neden olabilir. The Block’un daha önce bildirdiğine göre, zorluk artışı beklendiği için analistler bunun madencilerin karlılığını yaklaşık %20 oranında azaltabileceğini tahmin etmişti. Bu, Bitcoin’in fiyatının, olumsuz bir makro senaryonun ortasında 46.000 $’dan yaklaşık 19.300 $’a düştüğü zamandan bugüne düşüşte olduğu bir zamanda geliyor.

Kaynak