1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin borsalarına güvenmemeniz için 5 neden
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin borsalarına güvenmemeniz için 5 neden

Bitcoin borsalarına güvenmemeniz için 5 neden
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin borsalarına yüzde yüz güveniyor musunuz? Yoksa şüpheci birisi misiniz? Eğer tüm yumurtlarınızı tek bir sepete koyuyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra tekrar düşünmelisiniz. Yazımızda sıraladıklarımız komplo teorileri mi yoksa yaşanabilecek ihtimaller mi siz karar verin?


Bitcoin Borsalarına Yüzde Yüze Güveniyor musunuz?

Farklı altyapıya sahip birçok insan, borsa ve cüzdan arasındaki farklılıkla ilgili yeterince bilgiye dahi sahip olmadan kripto piyasasına giriyor. Ve bunlardan bazıları hala daha özel anahtarın önemini ve nasıl kullanılacağını dahi bilmiyorlar.

2017 Kasım ayı boyunca, Bitcoin(BTC)’nin 10.000 dolar seviyelerinin de üstünde işlem gördüğü dönemlerde, herkes mümkün olduğu kadar çok fazla Bitcoin almaya çalıştı. Coinbase yönlendirilen linklerle ilgili paylaşımlara bakıldığında bu insanların çoğunluğunun kripto para birimlerinin güvenilir olup olmadığı ile ilgili araştırma yapmak ve bilgi edinmek yerine direk piyasaya girmeye çalıştığını görüyoruz.

Bunun sonucu olarak onların birçoğu özel şifrelerini unutuyorlar ve BTC fonları hala daha Coinbase gibi borsalarda boş vaziyette bekliyor. Çoğu kripto borsası merkezileştiği için, kullanıcı adı ve şifreyi doğru bir şekilde girmedikleri sürece ilgili web sayfalarındaki fonlarına ulaşamıyorlar. Bir kullanıcı sadece gerçek cihazın kullanımını elde etmek için özel anahtarı bilen tek kişi olmalıdır.

Belirli bir şirketin aniden kapanması veya ortadan kaybolması, yatırım fonlarınızın da aniden ortadan kaybolması anlamına gelebilir. Burada sizin için fonlarınızı herhangi bir borsada bırakmamanın mantıklı beş nedenini sıralamaya çalışacağız.

Bitcoin Borsalarına Koyduğunuz Varlıklarınız Her An Siber Saldırıya Uğrayabilir

Son örneklerden bazıları şunlar: Japonya’dan Coincheck bir siber saldırıda 532 milyondan fazla varlığı kaybetti. Yine Yeni Zelanda’dan Cryptopia bir başka saldırıda 16 milyon dolardan fazla kayba uğradı. Buna ek olarak Singapurlu DragonEx’te henüz miktarı bilinmemesine rağmen çok büyük miktarda fonunu kaybedenlerden.

Siber saldırıya uğrayan bu kripto şirketlerinin müşterileri maalesef zarar etmeye devam ediyorlar. Saldırıya uğrayan bazı borsalar kullanıcılarına geri ödeme dahi yapmayabiliyorlar.

Şirket Sahibi Ölebilir ve Şifrelerle Birlikte Mezara Gidebilir

Mesela Kanada merkezli QuadrigaCX Gerald Cotten borsasının sahibi, Hindistan’daki hastanelerden birinde hastalandıktan sonra yaşamını yitirdi. Şirketin soğuk deposunun şifresini bilen tek kişi oydu. Ölümünden sonra, birçok kullanıcı parasını kurtarma girişiminde bulundu ancak bu girişimler sonuçsuz kaldı. Aslında birçok internet kullanıcısı Cotten’ın hastaneden alınan resmi ölüm belgesini görmeden onun gerçekten öldüğüne inanmıyordu. Olayın üzerindeki sis perdesi hala daha tam anlamıyla dağılmış değil.

Borsa Sizi Listeden Silebilir

Bu durum özellikle borsanın belli bir tokeni tutmanın karlı olmadığını fark ettiğinde gerçekleştirdiği yaygın bir uygulamadır.

Şirket sizden tüm kişisel ayrıntılarınızı vermenizi isteyebilir

Bunun en iyi örneği 2018 yılındaki Poloniex örneğiydi. Poloniex tüm kullanıcıların hesaplarını herhangi bir bildirimde bulunmadan ekside dondurdu ve bunu (Müşterilerini Tanı KYC) kapsamında tüm kullanıcıların kimliklerini gerçekten doğrulayarak ve tüm ayrıntılarını doğru bir şekilde kayıt altına alarak yerine getirmeye çalıştı.

Bu duruma hazır olmayan veya değişiklikleri tanımayan tüm kullanıcılar borsadaki varlıklarını kaybettiler. Unutmayın, bu olayda kullanıcıların coinlerini satabilecekleri veya geri alabilecekleri hiçbir uyarı veya süre söz konusu olmadı.

Borsanız Hackerlarla Birlikte Çalışıyor Olabilir ve Bilgilerinizi Üçüncü Kişilere Satabilir

Gerçekleri bütün çıplaklığı ile söylemek gerekirse hiçbir kripto borsası %100 güvenli değil. Borsalar varlık amaçlarına uygun olarak sadece değişim için kullanılmalıdır. Ancak varlıklarınızın bir bölümünü belli bir borsada bir süre bırakmanız gerekiyorsa da tamamını değil de belli bir miktarını bıraktığınızdan emin olmalısınız. Tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymayın. Tabi bu durum coinler içinde geçerli görünüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.