1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti günlük ne kadar?

Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti günlük ne kadar?

Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti günlük ne kadar?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Hiç merak ettiniz mi Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti ne kadar? Peki ya diğer coinler? Hacker saldırılarından korunmanın ve ağı güvende tutmanında tabiki bir maliyeti söz konusu. Messari tarafından paylaşılan verileri ve oluşturulan sıralamayı sizin için derledik. Devamı makalemizde…


Hiç Merak Ettiniz mi Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti günlük ne kadar?

Kripto araştırma ve veri şirketi olan Messari, son dönemde bazı en iyi PoW blockchainlerin “fiyat, coin yayınlama, blockchain depolama gelişimi ve daha fazlası” gibi bir dizi istatistikler hakkında özet bilgiler sunan bir sıralama yayınladı. Sıralamaya göre BTC ağının bir günlük güvenlik maliyeti 7 milyon doların üzerinde ve bu rakam en yakın rakibinden dört kat daha fazla görünüyor.

Messari’nin verilerine göre, her 24 saatte yaklaşık 7,25 milyon dolar değerinde yeni BTC yayınlanıyor. Bu miktar, madencilere, işlemleri doğrulamak ve bunları zincire eklemek karşılığında ödül olarak veriliyor. Madencilerin ayrıca BTC kullanıcıları tarafından gönüllü olarak katkıda bulunmak amacıyla ödedikleri işlem ücretleri günlük 113.000 dolar değerinde görünüyor.

Bitcoin ağına dahil olmak isteyen herkesin ideal olarak günlük bu yayınlama maliyetine katlanması gerekiyor, bu yüzden bu rakam blockchaini güvende tutmanın maliyeti olarak düşünülebilir.

Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti Bitcoin ağını güvende tutmanın maliyeti günlük ne kadar?

Peki Ya Diğer Coinlerin Sıralaması Nasıl?

Bitcoin’den sonra güvenlik için en fazla fon ayıran coin ise sıralamada Ethereum olarak görünüyor. Madenciler için günde yaklaşık 1.8 milyon dolar değerinde ETH yayınlanıyor ve bu rakam Bitcoin için oluşan maliyetin dörtte birinden bile az görünüyor. Bununla birlikte varlık ıspatı(PoS) sistemine geçiş için kısa bir süre önce ağ protokolünün tamamen elden geçirildiğini de not etmek gerekiyor.

Bitcoin ve Ethereum’un ağ güvenliklerini sağlamak için yayınlamış oldukları BTC ve ETH’ler toplam pazar payının yaklaşık %0.1’ine denk geliyor. Daha sonra onları sırası ile Litcoin (LTC) 925.000 dolar ve Zcash (ZEC) 391.000 dolar ile izliyor.

Kaynak