1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi! Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi! Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi! Bu ne anlama geliyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yüklü miktarda Bitcoin sahibi olan kişi ya da kurumlar Bitcoin balinaları olarak biliniyor. Balina sayısındaki gerileme dikkat çekiyor. Bu neden kaynaklanabilir?


Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi!

Bitcoin 14 Nisan’da 64 bin doları geçerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Bu tarihten sonra Bitcoin fiyatlarındaki değer artışı yavaşladı ve fiyatlar konsolidasyon sürecine girdi. 14 Nisan’dan sonra fiyatlar, hızla $60K’nin altına geriledi. Boğalar, bu direnci aşmakta zorlanıyor. Fiyatların 55 bin doların üstünde tutunması ise boğalara ümit veriyor.

bitcoin balina Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi! Bu ne anlama geliyor?

Glassnode’nin Bitcoin balinaları üzerinde gerçekleştirdiği analiz oldukça ilgi çekti. 1,000 adet ve üzerinde Bitcoin sahibi olan adres sayısı, Şubat ayının 3’üncü haftasından sonra gözle görünür şekilde azalmaya başladı. Şubat’ın 3’üncü haftasında 1,000 ve üzerinde Bitcoin sahibi adres sayısı 2,237 adet iken bu rakam bu hafta 1,943’e geriledi.

Aşağıdaki grafikte 1000> BTC bakiyesine sahip adres sayısı ile Bitcoin fiyatlarındaki değişimi birlikte görüyoruz. Haziran 2020-Şubat 2021’de 1000> adres sayısında yükselen trend gözlenirken Şubat ayının 3’üncü haftasından sonra bu trendin tersine döndüğü dikkat çekiyor.

bitcoin balina Bitcoin balina sayısı 2020 seviyesine geriledi! Bu ne anlama geliyor?1,000 ve üzeri adres sayısındaki azalma bazı balinaların ellerindeki Bitcoin’leri satarak piyasadan çıktığını gösteriyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin satıp altın alma zamanı geldi mi?

Bitcoin fiyatlarındaki yavaşlama ve olası düzeltme beklentisi bazı balinaların piyasadan çıkmasında etkili olmuş olabilir. Ayrıca FED’in yavaş yavaş faiz oranlarını arttırmaya başlaması, Bitcoin cazibesini azaltmış olabilir.

Ancak asıl etili faktörün son günlerde Ethereum başta olmak üzere altcoin piyasalarında yaşanılan canlılığın olabileceği ifade ediliyor. Para Bitcoin’den altcoin’lere kayıyor. Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyeti %42 bandına kadar geriledi.

Kaynak