okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.03%
Bitcoin
68.417,57 USDT
eth
ETH
0.06%
Ethereum
3.847,16 USDT
bch
BCH
0.03%
Bitcoin Cash
470,54 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.06%
Litecoin
83,48 USDT
bnb
BNB
0.09%
Binance Coin
602,20 USDT
sol
SOL
0.1%
Solana
168,86 USDT
avax
AVAX
-0.1%
Avalanche
36,98 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.08%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
0.21%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin almak için izlenmesi gereken yol nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyadaki pek çok insan gibi siz de muhtemelen Bitcoin satın almak hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Bitcoin nedir, nasıl bir sistemdir, ne için ve nerelerde kullanılır vb. tarzı sorulara cevap verebiliyorsanız, Bitcoin hakkındatemel bilgileri öğrenmişsiniz demektir. Şimdi ise bir sonraki aşama olan merak etme ve ufaktan alış-satışlara başlama evresindesiniz. Bitcoin satın almaya karar verdiniz ama nasıl satın alacaksınız?


Bitcoin satın almak için iki yol vardır. Bitcoin ya borsalardan ya da doğrudan pazardaki diğer kişilerden satın alınabilir. Aldığınız meblağın ücretini de çeşitli şekillerde ödeyebilirsiniz. Bankadaki paranızdan kredi kartlarına, hatta diğer kripto para birimlerinden satın aldığınız kişiye bile bulunduğunuz yere bağlı olmaksızın ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bitcoin Nedir?

Peki Bitcoin satın almak için ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor. Size 3 başlık altında özetlemek istiyorum:

1 Bitcoin Satın Almak için Cüzdan Oluşturmak

İlk adım Bitcoin satın almak ve aldıklarınızı muhafaza etmek için bir cüzdan oluşturmaktır. Satın alma yöntemi olarak hangisini tercih ederseniz edin mutlaka bir cüzdana sahip olmak zorundasınız. Cüzdanın kullanım şekli farklı olabilir. Bu cüzdan çevrimiçi bir cüzdan, masaüstü cüzdanı olabilir, mobil cüzdan veya bir çevrimdışı (donanım aygıtı veya kâğıt cüzdan gibi) bir cüzdan da olabilir.

Bu cüzdan kategorilerinde bile, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli hizmetler vardır. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun olan sürümü seçmeden önce biraz araştırma yapmanızda yarar var.

Sahip olduğunuz cüzdanın en önemli kısmı, anahtarlarınızı (bir karakter dizisinden oluşur) ve şifrelerinizi güvende tutmaktır. Onları kaybederseniz orada depolanan Bitcoin’e erişiminizi kaybedersiniz.

2 – Bir Borsa Hesabı Açmak (Online Alışveriş)

Kripto para borsaları sizin adınıza Bitcoin satın alır veya satar. Şu anda çeşitli derecelerde ve miktarlarda nakit (likidite) ve güvenliği olan yüzlerce borsa var. Bazıları kapanırken yenileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Cüzdanlarda olduğu gibi, borsa seçim yapmadan önce bazı araştırmalar yapmanızı öneririm.

Spot tüccarlara yönelik olmasına rağmen ABD doları hacmi açısından dünyadaki en büyük Bitcoin borsasının Bitfinex olduğu bilinmektedir. Diğer yüksek hacimli borsalar ise Coinbase, Bitstamp ve Poloniex’tir. Miktar ve hacim olarak borsa yatırımları az olsa da uzun vadede kazançlı çıkmak tavsiye edilen en önemli iki anahtar sabır ve ihtiyatlı olmaktır.

Müşteri-bilinci (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemesi üzerinde yapılan kısıtlamalar sebebiyle birçok borsada artık hesap açmak için teyit edilmiş kimlik bilgisi gerekmektedir. Bu doğrulama genellikle resmi kimliğinizle beraber bir fotoğrafınızı ve bazen de bir adres kanıtını içermektedir. Borsaların çoğu banka havalesi veya kredi kartı ile ödeme kabul etmektedir ancak bazıları Paypal transferleri ile çalışmaktadır.

Her borsa hesabının hem kurulum hem de işlem için farklı bir prosedürü vardır. Her servis sağlayıcı Bitcoin satın alma işlemini yürütmek için size yeterli detay vermek zorundadır. Borsa ödeme aldıktan sonra, sizin adınıza karşılık gelen bitcoin miktarını satın alacak ve bunları borsa üzerinde otomatik olarak oluşturulmuş bir cüzdanda depolayacaktır. Bu işlem ağdaki problemler nedeniyle dakikalar hatta bazen saatler sürebilir. Daha  sonra istiyorsanız parayı alışveriş sepetinize taşıyabilirsiniz.

3 – Bitcoin Satın Almak için Yöntemler (Nakitle Alışveriş)

bitcoin satın almak Bitcoin almak için izlenmesi gereken yol nedir?LocalBitcoins gibi platformlar, yakınınızda nakit para için bitcoin satın almak isteyen bireyler bulmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca LibertyX, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bitcoin için nakit alışverişi yapabileceğiniz perakende satış mağazalarını listeler. WallofCoins, Paxful ve BitQuick, size bir depozito yatırmanızı ve birkaç saat sonra bitcoin almanızı sağlayacak olan yakınınızdaki bir banka şubesine yönlendirmektedir.

ATM’ler, nakit para karşılığında cüzdanınıza bitcoin gönderecek makinelerdir. Banka ATM’lerine benzer şekilde çalışırlar. Cüzdanınızın QR kodunu bir ekrana kadar tutarsınız ve karşılık gelen miktarda bitcoin hesabınıza ışınlanır. Coinatrara size yakın bir bitcoin ATM bulmanıza yardımcı olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.