1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin 10 yılda kaç kat yükseldi?

Bitcoin 10 yılda kaç kat yükseldi?

Bitcoin 10 yılda kaç kat yükseldi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin 2008 küresel krizin ardından merkezi otoriteye tepki olarak doğdu. Bitcoin, 10 yılda küsüratlarla ifade edilen rakamlardan 10 binlerle ifade edilen rakamlara ulaşmayı başardı.


Bitcoin 10 yılda değerini olağanüstü arttırmaya başardı

2008 yılında yaşanan küresel krizin ardından Bitcoin, hayatımıza girdi ve şuan 10 yaşında. 2008 yılındaki krize giden yolun taşları kötü yönetilen yatırım bankaları ve açgözlü CEO’lar tarafından örüldü. Lehman Brothers isimli yatırım bankasının 15 Eylül 2008’de iflasını istemesinin ardından 15 Eylül, krizin de resmi başlangıç tarihi kabul edildi. Bu krizi aşmak adına ABD merkez bankası FED, vatandaşlarının vergilerini kullanarak kötü yönetilen finansal şirketlere fon yardımında bulundu.

Hatta bu dönemde zarar eden bazı firmaların devletten aldıkları paralarla CEO’larının milyon dolara kadar varan maaşlarını ödemesi, ABD’li vatandaşların haklı tepkisine neden oldu. FED’in bu kuruluşlara yaptığı yardım “altından paraşüt” sloganı ile eleştirilmişti. Özelde FED’e karşı genelde merkezi otoritelere karşı Bitcoin, 10 yıl önce yaşanan bu olaylara bir tepki olarak doğdu.

Lütfen Bkz: 2010’da iki pizzaya 10000 Bitcoin ödeyen adam konuştu

Bir algoritmaya dayanan Bitcoin arz miktarı, 21 milyon adet ile sınırlı. Merkezi bir otorite tarafından arzı arttırılarak piyasaya sürülemeyen Bitcoin, 10 yılda değerini olağan üstü biçimde arttırdı. Bitcoin’in 10 yıl içerisindeki performansını Saifedean Ammous’un dün attığı tweet açıkça yansıtıyor. Ammous’un iddiasına göre 10 yıl önce Bitcoin üzerinden ilk işlem gerçekleşti ve 5.050 BTC, 5,02 dolara satıldı. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, 8.349 dolarda işlem görüyor. Şimdiki fiyatlar 10 yıl öncesinde 5 dolara satılan Bitcoin’lerin toplam değeri 42,1 milyon dolar.

Bu konuya dikkat çeken analist CrypTourist şu twiti attı.

Aşağıdaki grafikte Tradingview’den elde edilen verilere göre Bitcoin fiyatlarının zamana göre değişimini görüyoruz. Bitcoin aşağıdaki grafikte 19 Mart 2015 tarihinde 192 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin 10 yılda Bitcoin 10 yılda kaç kat yükseldi?

Lütfen Bkz: Kripto paradan milyon dolar kazandı ama..!

Kaynak