1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bank of America’dan El Salvador’a sürpriz destek!

Bank of America’dan El Salvador’a sürpriz destek!

Bank of America’dan El Salvador’a sürpriz destek!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren El Salvador, eleştirilerin odağındaydı. Ülkeye bank of America’dan sürpriz bir destek geldi. Detaylar haberimizde.

Bank of America’dan El Salvador’a sürpriz destek!

Amerika’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Bank of America, son yayınladığı raporda Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren El Salvador ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bank of America, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi haline getirmekle çok şey kazanabileceğine inanıyor.

Geçen hafta yayınlanan bir raporda, bankadaki analistler El Salvador’un BTC’yi yasal para olarak tanıma kararının havaleleri düzene sokabileceğini, finansal dijitalleşmeyi teşvik edebileceğini, tüketicilere daha fazla seçenek sunabileceğini ve ülkeyi Amerikan firmalarına ve dijital para madencilerine açabileceğini söyledi.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmleri

Bank of America, havalelerin El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının %24’ünü oluşturduğunu, ancak bunun önemli bir bölümünün işlem ücretlerine gittiğini kaydetti.

Diario El Salvador tarafından yayınlanan raporda havalelerde Bitcoin kullanımının maliyetleri azaltabileceğine değinildiği görülüyor.

“Havaleler için Bitcoin kullanmak, geleneksel havale kanallarına kıyasla işlem maliyetlerini potansiyel olarak azaltabilir”

Haziran ayında yapılan Miami 2021 Bitcoin konferansında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yaptığı açıklamalar ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bukele, yaptığı açıklamada Bitcoin’i yasala para birimi haline getireceğini duyurdu ve bu açıklamanın ardından hızlı bir şekilde süreci işletti.

El Salvador meclisi aldığı karar ile Bitcoin’i yasal para birimi haline getirdi. 7 Eylül’de yasa yürürlüğe girecek. Ancak ülkede yasaya destek verenler kadar karşı çıkanlarda var. Muhalif kesim yasayı protesto ediyor ve geri çekilmesi baskısı yapıyor.

Dünyadan da birçok finans kuruluşu El Salvador’u kararından dolayı eleştiriyor. Aynı zamanda karar IMF, Birleşmiş Milletler ve Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu tarafından da eleştirildi. Yasanın kabulünden itibaren El Salvador ilk defa bir finans kuruluşundan açık bir destek gördü.

Nayib Bukele ise yapılan eleştirilere Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren yasadan geri adım atmayacaklarını ve engelleri aşacaklarını dile getirdi.

Kaynak