1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor? Son dönemde fiyatlardaki ani değişiklik bu sorunun sık sık gündeme gelmesine neden oldu. Bitcoin’in en önemli özelliği tek elden yönetilmemesi fakat değerinin kontrolü manipülasyona ne derece müsait? Sistem ağını tek bir kurum kontrol edemiyor peki ya fiyatını? Bugünkü yazımızın konusu 22 milyon Bitcoin cüzdanının BTC dağılımı. 


Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

Şu anda ağ üzerinde çeşitli miktarlarda BTC’ye sahip 22 milyondan fazla Bitcoin cüzdanı bulunmakta. Çoğu kişi cüzdanlarında çok az BTC’ye sahip olduklarını düşünürken Kripto varlık yatırımı ve dağıtılmış defter teknoloji şirketi Delphi tarafından yapılan son analize göre toplam cüzdan sayısının yaklaşık % 80’inden fazlasında 100 dolar değerinin altında BTC olduğunu ortaya çıktı.

Analize göre kalan cüzdan oranının yani %20 oranının 100 dolar değerinin üzerinde BTC’yi muhafaza ettiği anlaşılıyor. 600 adreste, değeri 1000 doları geçmeyen BTC bulunduranların oranı %7. Bu miktar toplamda 10.000.000 dolarlık BTC olarak karşımıza çıkıyor.

Analiz ayrıca şunu da açığa çıkarmış. Toplamda 22 milyon cüzdanda 34.000 dolar ile 340.000 dolar arasında BTC miktarı olanlar kalan oranın %25 ‘ini temsil ediyor.

Balinalar olarak tanımlananlar 341 milyon dolar ile 3.4 milyar dolar arasında değişen miktarlarda BTC değerine sahip olanlar. Bu grup 22 milyon cüzdanın % 3’ünden azını oluşturuyor ve balinalar Bitcoin fiyatını muazzam zenginlikleriyle maniple etmekle suçlanıyor. (Bknz: Bitcoin ETF kararı olumsuz mu olacak? Peki neden?)

Ayı piyasasının sebebi manipülasyon yapan balinalar mı?

Bu analizin sonucu şu; BTC cüzdan sahipleri arasında geniş bir uçurum var. Aynı zamanda BTC’yi (balinalar) kontrol edenlerin isterlerse piyasayı çok rahat bir şekilde maniple edebileceği görülüyor. Örneğin bir balina bir günde bir milyar BTC’ye kadar satış yapsa, bu durum piyasayı kesinlikle etkileyecek çünkü varlığın önemli bir miktarını fiat paraya değiştirmiş olacak.

Bu arada Bitcoin balinaların yüzlerce milyon dolar tutarındaki büyük miktarlarda BTC’yi rastgele adreslere gönderdikleri hadiselere daha önce şahit olmuştuk. Bu adreslerin çoğunun esrarengiz bir şekilde aktarım yapılmadan önce hareketsiz olduğu tespit edilmiş.

Mevcut ayı piyasasının balinalar tarafından büyük satışlarla başlatılması mümkün mü? Çünkü 100 $ ‘dan az BTC’ye sahip olanların% 80’i varlıklarını satarlarsa Bitcoin fiyat değişikliğine çok katkıları olmaz.

Balinalar Bitcoin fiyatını manipüle edebilir mi? Fiyat değişikliklerinin arkasında olduğu yönünde spekülasyonlar çok fazla. Mamafi bunu kanıtlamak için yeterli kanıt yok. Ancak şu bir gerçek bu BTC cüzdan analizi bunun doğru olabileceğini bize gösteriyor.(Ayrıca bknz:Bitcoin ayı piyasası henüz sona ermedi mi?)

Kripto para piyasası ve Coinlerle ilgili son dakika gelişmelerini en hızlı şekilde öğrenmek için Twitter hesabımızı takip ediniz. https://twitter.com/koinmedya_?lang=es

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.