1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa’nın en büyük türev piyasasından dev Bitcoin adımı!

Avrupa’nın en büyük türev piyasasından dev Bitcoin adımı!

Avrupa’nın en büyük türev piyasasından dev Bitcoin adımı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasaların derinleşmeye ve büyümeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük vadeli işlemler borsası Eurex, Bitcoin vadeli işlemlerine başlıyor.  Bitcoin ETN’leri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.


Avrupa’nın en büyük türev piyasasından dev Bitcoin adımı!

Deutsche Borse’nin sahip olduğu ve Avrupa’nın en büyük vadeli işlemler borsası olan Eurex, Bitcoin Borsa Ticaret Notlarını (ETN) sunmaya başlıyor. ETN’ler Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayınlarında şu şekilde tanımlanmaktadır:

ETN’ler ise faiz getirisi yerine bir dayanak varlığın ya da endeksin pozitif ya da negatif getirisini yatırımcısına sunan, borsada işlem gören ve vadesi olan borçlanma aracı niteliğindeki yatırım araçlarıdır.

Avrupa piyasalarında işlem gören Bitcoin ETN’lerin Avrupa merkezli ciddi bir kurumsal talep ile karşılaşması bekleniyor. Eurex’deki Bitcoin ETN açılımı sayesinde Bitcoin türev ürünleri, Avrupa’da regüle olmuş borsada listelenecek.

Bitcoin ETN’ler Avrupa Borsasında 13 Eylül’den itibaren BTCE etiketi üzerinden görücüye çıkacak. Euro üzerinden işlem gören ETN’ler yatırımcılara Bitcoin üzerinden ödenecek.

Lütfen Bkz: Wall Street Journal Bitcoin ETF’ler konusunda üstü kapalı müjde mi veriyor?

Türev piyasalar sayesinde Bitcoin yatırımcıları gelecek alım/satım sözleşmeleri satın alarak fiyatları şimdiden sabitlemekteler. Bu sayede Bitcoin yatırımcıları, gelecekte oluşacak olası dalgalanmalar karşısında birikimlerini koruma altına almış olacaklardır. Bu nedenle türev piyasaların büyümesi ve gelişmesi Bitcoin fiyatlarına da istikrar getirecektir.

Ayrıca Bitcoin ETN’lerin regüle olmuş borsalarda listelenmesi kurumsal firmaların Bitcoin piyasalarına girmeleri yönde cesaret verecektir.

Kaynak