Loading...
btc
BTC
-0.45%
Bitcoin
63.505,41 USDT
eth
ETH
-0.09%
Ethereum
3.081,15 USDT
bch
BCH
-2.55%
Bitcoin Cash
474,43 USDT
xrp
XRP
1.36%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.41%
Litecoin
78,81 USDT
bnb
BNB
0.98%
Binance Coin
542,89 USDT
sol
SOL
2.79%
Solana
140,03 USDT
avax
AVAX
0.76%
Avalanche
35,02 USDT
ada
ADA
-0.28%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.65%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-1.19%
Shiba Inu
0,00 USDT

Augur (REP) gündem: Tahmin Piyasası Herkesin İlgisini Çekiyor

Augur (REP) Tahmin Piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Augur (REP) Tahmin Piyasası, kanun koyucularla Blockchain geliştiricileri arasındaki bir sonraki çatışmanın temel sebebi olacak gibi görünüyor.


Augur (REP) Tahmin Piyasası, 10 Temmuz tarihinde yayın hayatına başladı. Sitede kullanıcılar gelecekte olabilecek her türlü olay için örneğin basketbol maçlarının neticeleri, seçim sonuçları, Bitcoin fiyatları veya Dow Jones’un kapanış fiyatları hakkında tahminlerde bulunuyor ve bu konuda anlaşmalar yapabiliyor.

Sitede işlem yapmak için dijital paralar kullanılıyor. İlk iki hafta içerisinde yaklaşık 1.5 milyon dolarlık işlem yapıldı. Site merkeziyetsizlik ilkesine göre çalışıyor. Yani dünyada çok değişik yerlerde dağılmış bulunan bilgisayarlar üzerinden yönetiliyor ve herhangi bir merkezi otoritenin yetki altında değil.

Sitenin karşılaşabileceği muhtemel problemler de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kim tarafından hoş karşılanmayacak konularda da tahminler için başlıklar açılabiliyor. Site yöneticileri ısrarla kendilerinin bir bahis sitesi olmadığını söylese de site değişik yatırım türlerini takip eden düzenleyicilerin dikkatini de çekmiş durumda. Gelecekte bir ürünün alacağı fiyat üzerinden tahminde bulunmak üzere yapılan işleme “binary option” adı veriliyor. Ve henüz Augur bu konuda the Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) izin almış değil.

Ayrıca bakınız: Ethereum Akıllı Sözleşmeler (Smart Contract) Nasıl Çalışır?

The Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Augur sitesini yaptığı işlemlerin “binary option” işlemine benzemesi sebebiyle kendi etki alanına girdiğini savunuyor. Komite yetkililerine göre, site Amerikan vatandaşlarına hizmet verdiği için bu komitenin yetki alanına giriyor.

Komitenin bu tür tahmin siteleri ile ilgisi yeni değil. 2012 yılında bir diğer tahmin sitesi olan Intrade sitesi dava edilmişti. Bu site 2005 yılında açılmıştı ve altın fiyatları, ham petrol fiyatları ve Amerika ekonomik verileri hakkında tahmin yapma imkanı sunuyordu. 2015 yılında bir yargıç tarafından sitenin Amerika’da bu faaliyetleri yürütmesi yasaklandı.

Augur (REP) Tahmin Piyasası, Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts) ve Kripto Paralar

Augur (REP) Tahmin Piyasası, 2014 yılında Jack Peterson ve Joey Krug tarafından kuruldu ve Forecast Foundation tarafından geliştirildi. Bu çalışmalarda Ethereum (ETH)’ u geliştiren Vitalik Buterin’de yer aldı. Site Ethereum kullanarak yapılabilen Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts) metoduyla çalışıyor. Bir sözleşme yayına girdikten sonra değiştirilemiyor. Sadece tamamen iptal edilebiliyor.

Washington’da kripto paralar üzerine çalışan bir hukuk firmasın Başkan yardımcısı olan Stephen Palley, “Merkeziyetsiz bir tahmin pazarı ilginç bir fikir. Fakat bunun ilk uygulaması yapılan rahatsız edici sözleşmeler sebebiyle bir miktar endişe kaynağı oldu” şeklinde konuştu. “Her ne kadar sitede yer alan sözleşmelerin çok az bir miktarı bu şekilde olsa da yine de neticeleri itibariyle rahatsız edici olabilir” diye ekledi.

Cornell Üniversitesi’nde bilgisayar profesörü olan Emin Gün Sirer ise “Kanun koyucuların bu tür açık pazarları sansürlemek veya engellemek yerine Yönetmeyi denemeleri gerektiğini” söyledi. “Her ne kadar rahatsız edici tahminler bu sitelerde yer alıyor olsa da yine de çok değişik alanlardaki çok değişik uzmanlar tarafından yapılacak olan tahminlerin bir yerde toplanmasının heyecan verici olduğunu” ekledi. “Augur’un iklim değişimi, uyuşturucu ticareti veya finansal analizler gibi pek çok konuda pek çok uzmanın görüşünü paylaşacağı bir yer olacağını düşünüyorum” dedi.

Augur (REP) Tahmin Piyasası, karşılaştığı muhtemel sorunların çözümleri için kullanıcılara daha çok sorumluluk vermeyi planlıyor. Sitelerinin sadece belli konularda yapılan tahminler için bir pazar olduğunu, burada yapılacak olan her türlü işlem için kullanıcıların kendi bölgelerindeki kanunlara kurallara ve düzenlemelere uygun hareket etmesi gerektiğini sitenin kullanım şartı olarak öne sürecek.

Sitede yer alan ilgi çekici sözleşmelerden birisi de şu: “ Sizce bu site yetkililer tarafından 21 Aralık 2018 tarihinden önce kapatılacak mı?”

Kripto paraların bu yeni kullanım alanının geçireceği evrimi hep beraber izleyip göreceğiz.

Augur ile ilgili tüm haberlerimize ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kaynak için tıklayınız

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.