Altın ve Bitcoin fiyatları arasında bir ilişki var mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ve Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyondan hareketle Bitcoin fiyatlarının dibi gördüğü yorumu yapılıyor. Son aylarda Bitcoin işlem hacmindeki artışlar vurgulanıyor.


Altın ve Bitcoin fiyatları

Yazının kaleme alındığı saatlerde 1 gram altın 227 TL’den işlem görmektedir. 1 Bitcoin’in (BTC) TL cinsinden fiyatı ise Türkiye’deki bir kripto para borsasın verilerine göre 21,625TL. Basit bir matematik işlemin ardından 1 BTC=95 gram altın. Yani 1 Bitcoin yaklaşık 95 gram altının değerine eşit oluyor.

Bitcoin için dijital altın benzetmesini yapan yorumcular var. Bu yorumu paylaşanlar Bitcoin’in altından daha iyi bir değer saklama aracı olabileceğini iddia ediyorlar. Ayrıca Bitcoin’in altından daha güvenli biçimde saklanabileceği, daha likit bir varlık olduğu ve daha kolay biçimde transfer edilebildiği ileri sürülmektedir.

Bitcoin’in altın karşısındaki en büyük dezavantajı ise fiyatlarındaki aşırı volatilite olduğu ileri sürülüyor. Bitcoin tam bir yıl önce (18 Mart 2018) 7,697 dolardan işlem görmekteydi. Bitcoin fiyatlarında %47’lik bir düşüş söz konusu. Dolar cinsinden altın değerlerinde ise bir önceki yıla göre %1’lik bir azalma söz konusu.

Bir twitter kullanıcısı Bitcoin ve altının aynı kaderi paylaştığını düşünerek iki varlığın değerlerini kıyaslıyor. Bu kıyasa göre Bitcoin’de dip değerler oluşmuş durumda. Bu süreçten sonra Bitcoin altın gibi boğa koşusuna başlayacağını iddia ediyor.

Altın ve Bitcoin fiyatları Altın ve Bitcoin fiyatları arasında bir ilişki var mı?

Bu iddiasını güçlendirmek için son zamanlarda Bitcoin işlem hacmindeki artışı vurgulamaktadır. Bitcoin işlem hacminde %150’lik bir artış söz konusu.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:


Luke Martin’in mükemmel Bitcoin fiyat tahmini

Tom Lee Bitcoin boğa koşusu için neden Ağustos ayını işaret ediyor?

Bitcoin piyasasına 1 haftada 10 milyar dolar girdi: Yükseliş devam eder mi?

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altın ve Bitcoin fiyatları arasında bir ilişki var mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.