1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Altcoinlerin kaderi DeFi’lere bağlı: Milyar dolarlık yatırım!

Altcoinlerin kaderi DeFi’lere bağlı: Milyar dolarlık yatırım!

Altcoinlerin kaderi DeFi’lere bağlı: Milyar dolarlık yatırım!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasaları zincirleme birbirleri ile bağlı. Zincirin ufak bir halkasındaki etkileşim tüm ekosisteme yayılıyor. Bu haberimizde DeFi, Ethereum ve Altcoinler arasındaki zincirleme ilişkiye göz atacağız.


Altcoinlerin kaderi DeFi’lere bağlı: Milyar dolarlık yatırım!

Bitcoin tüm piyasanın lideri, Ethereum ise altcoinlerin! Bu temel hipotezden sonra bazı çıkarımlarda bulunabiliriz. İlk çıkarım herkesin de malumu olduğu üzere Bitcoin’in piyasa yapıcı özelliği! Yani Bitcoin fiyatlarındaki değişim kripto para piyasalarının kaderini etkiliyor. Eğer Bitcoin fiyatlarında yükselen bir trend varsa kripto para piyasaları da gelişiyor. Tersine Bitcoin fiyatlarındaki çöküş, kripto para piyasalarında da çöküşe neden oluyor. Hatta Bitcoin grip olsa altcoinler zatürre geçiriyor.

Ethereum altcoinlerin lideri! Kripto para piyasalarında Bitcoin harici tüm kripto paralar altcoin olarak adlandırılıyor. Piyasada işlem gören binlerce altcoin söz konusu. Ethereum ağının ise kripto para piyasaları için özel bir anlamı var: Ethereum blockchain’i birçok altcoine hayat verdi ve hâlâ birçok altcoine ev sahipliği yapıyor. 2020 yılı verilerine göre ERC-20 token sınıflandırmasında olan 829 proje vardı. Bu rakam 2021’de 1,000 adedi geçti. ERC20 token, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeler oluşturmak ve yayınlamak için kullanılan bir standarttır. Bu tokenların birçoğu DeFi (merkezsiz finans) ve DeX (merkezsiz borsa) hizmeti sunuyor.

Lütfen Bkz: DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Popüler ERC-20 tokenları şunlar: Chainlink, Tether, Shiba, Wrapped Bitcoin, OmiseGO, 0X, Maker, Augur, Golem, Basic Attention ve diğerleri.

Ayrıca neredeyse tüm DeFi tokanları da Ethereum üzerinde işlem görüyor.

Sonuç olarak DeFi tokenlarındaki talep artışı ve popülarite Ethereum ve altcoin piyasalarını olumlu yönde etkiliyor.

ABD merkezli ünlü yazılım ve blockchain şirketi ConsenSys; DeFi, NFT ve ERC-20 sözleşmeleri için yazılım hizmeti sunuyor. Yani bir nevi ConsenSys, kripto para piyasalarının ARGE laboratuvar konumunda. ConsenSys yatırımcılarına fon artışı çağrısında bulundu ve yaklaşık 3 milyar dolarlık fon artışı sağlayabileceğini düşünülüyor. ARGE harcamaları için oldukça yüksek olan bu rakam, altcoinlere ciddi bir canlılık getirebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.