1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Altcoinler ve Bitcoin arasında nasıl bir ilişki var?

Altcoinler ve Bitcoin arasında nasıl bir ilişki var?

Altcoinler ve Bitcoin arasında nasıl bir ilişki var?
0

Altcoinler ve Bitcoin arasında bazen rekabet bazen de kader birliği hakim oluyor. Bitcoin fiyatları artarken altcoinler zayıflıyor mu sorusuna bazen karışık cevaplar verilebiliyor.


Altcoinler ve Bitcoin arasındaki karmaşık ilişki

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte toplam kripto para piyasasının %62.5’ine hakim. Piyasanın kalan %37.5’i ise binlerce altcoin tarafından paylaşılıyor. Yaklaşık 1 hafta öncesine kadar Bitcoin fiyatları 9,300 – 9,500 dolar bandında durağan seyrediyor ve bazı altcoin fiyatları ise prim yapıyordu. Bitcoin hakimiyet oranı ise %60’lara kadar gerilemişti. Sonrasında Bitcoin fiyatları hızlı biçimde pump yaparak 11 bin doların üstüne yükseldi ve BTC hakimiyet oranları da artmaya başladı. Sonuç olarak altcoinlerin toplam piyasa içerisindeki payı da azaldı. Bu durumda şu soru akıllara geliyor: Bitcoin’in değer kazanması altcoinlerin lehine mi aleyhine mi?

Bazen istatistikler yanıltıcı ve hatta aldatıcı olabilir. Son hafta kripto para piyasalarında yaşanan gelişimi hakimiyet oranları üzerinden değerlendirecek olursak. Bitcoin’in değer kazanması altcoinler aleyhine bir süreç oluşturuyor,  yorumu çıkıyor. Son hafta içerisinde Bitcoin hakimiyet oranı %60’lardan %62.5’lere çıkınca altcoinlerin de toplam piyasadan aldığı pay %40 bandından %37.5’lere geriledi. Bu oranlardan şu şekilde bir yorum yaparsak yalan söylemiş olmayız ancak yanıltıcı bilgi vermiş oluruz: Altcoin piyasası daralarak %40’lardan %37.5’lere geriledi.

Bu süreçte hem Bitcoin toplam piyasa değeri hem de altcoin toplam piyasa değeri artış gösterdi. Aşağıdaki grafikte Bitcoin hariç tüm kripto paraların (altcoinleri) toplam piyasa piyasa değerindeki değişimi görüyoruz. Altcoinlerin toplam piyasa değeri, Bitcoin değer kazanırken artmaya devam ediyor. Bu grafiğe göre ise karşımıza farklı bir senaryo çıkıyor. Yani Bitcoin hakimiyet oranlarının artması altcoinler için olumlu sonuç doğuruyor.

koinmedya_brave

Altcoinler ve Bitcoin Altcoinler ve Bitcoin arasında nasıl bir ilişki var?

İlerleyen süreçte olur da Bitcoin fiyatlarında ciddi bir düzeltme yaşanırsa altcoin piyasalarında daha şiddetli düşüşler yaşanacaktır.

Sonuç olarak Altcoinler ve Bitcoin arasında bir rekabet olduğu gerçek ancak Bitcoin hapşırınca altcoinler grip oluyor.

Kaynak