Altcoinler neden Bitcoin’den daha hızlı düşüyor?

Neden Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor
Neden Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı düşüyor. Evet, son dönemde Kripto para birimlerinin yükselişi ve düşüşü ilginç bir konu haline geldi. Hiç kimse bu kripto varlıkların akıbeti hakkında net bir yorumda bulunamıyor. Çünkü bu dijital varlıkların nereye yöneleceğinden kimse emin değil.  Diğer yandan, Kripto para muhalifleri, kripto paraların Dotcom çılgınlığı ve sadece boş bir balondan ibaret olduğuna inanıyorlar.


Altcoinler Bitcoin’den neden daha hızlı düşüyor?

 

Bitcoin ve Altcoinlerin bir balon olup olmadığı tartışmaları bir kenara dursun. Şunu kabul etmeliyiz ki özellikle Nisan 2021’den sonra piyasaya giren yatırımcılar mutlu olamadılar. Kripto para birimlerinin sayıları oldukça arttı. Birçoğu özellikle herkesçe bilinen Ethereum, Monero, Dash, Ripple, Litecoin gibi altcoinlerden çok daha fazla potansiyel çıkardı. Bilinen büyük coinlerden çok daha fazla piyasada binlerce altcoin bulunuyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Bir zamanlar kripto hayranları müptelası oldukları ve güvendikleri altcoinlerin Bitcoin’in kendisinden daha fazla potansiyele sahip olduğundan neredeyse emindiler. Fakat zaman gösterdi ki Altcoinler, Bitcoin’den daha hızlı düşüyor. Pratik kullanım alanı olarak en iyi ikinci kripto para olarak görülen Ethereum bile Bitcoin karşısında aciz olduğunu kaldığı dönemler oluyor.

Örneğin bugün yaşanan krizde Ethereum, Bitcoin’den daha hızlı değer kaybetti. Aşağıdaki ETH/BTC paritesindeki değişimi buna örnek olarak verebiliriz.

altcoinler neden bitcoin Altcoinler neden Bitcoin'den daha hızlı düşüyor?

Tüm Altcoin ve kripto piyasası Bitcoin’e endekslenmiş durumda. Bitcoin düşüş eğilimine girdiğinde piyasadaki Altcoinlerin birçoğu tepetaklak oluyor. Aynı şekilde Bitcoin kayıplarını telafi etmeye başladığında ise birçoğu yükseliş eğilimine giriyor.

Jeopolitik sebepler ve ülkelerin tutumu

Jeopolotik sebepler Bitcoin’in diğer Altcoinlere göre daha iyi bir performans göstermesinin başka bir nedeni olabilir. Örneğin ülkemizde devam ede gelen ekonomik problemler ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı. Enflasyondan korunmak için ülkedeki varlık sahiplerinin paralarını sağlam olarak gördükleri Bitcoin’e çevirdikleri söyleniyor.  İnsanların paralarını saklamak için alternatif yollar arayan ekonomik kriz veya sıkı yaptırımlar uygulayan birçok ülke var. Bu devam ederse, BTC birçok ülke için ana para birimi haline gelebilir.

Sermaye kontrolü ve hükümet baskısı zamanlarında altcoinler güvenli bir liman oluşturabilir. Fakat, Bitcoin birçok insan için ilk tercih. Birçok yerde ve alanda kripto dünyası ile ilgilenmeyenler altcoinlerden haberdar değil iken kripto para terimi olarak şemsiye terim Bitcoin’i kullanıyorlar. Bu durum da Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı düşüyor dememizde en önemli sebeplerden birisi.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin geniş hacminden dolayı belli orana kadar yatırım yapmış (1 BTC) yatırımcılarına çok sert bir düşüş olmadıktan sonra fazla kayıp yaşatmıyor aksine uzun vadede yatırımcıların çoğu beklentilerinin karşılığını buluyor. Bazı Altcoinler ise çok daha ucuz ve neredeyse herkes bunları elde edebilir. Bununla birlikte piyasada ciddi dump yaşadığı zaman, Altcoin topluluğu daha çok sarsılıyor, yani Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor. Bu şuna sebep de oluyor. Hızlı paralar arayan acemi yatırımcılar daha fazla zarardan kaçınmak için stoklarını satıyorlar.

Bitcoin Güvenli Liman

Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı düşüyor çünkü Bitcoin topluluğu sadece değer arayan değil, yeni ve daha iyi hizmetlerin yaratılmasıyla platformun nasıl daha iyi hale getirileceğiyle ilgilenen büyük ve gerçek girişimciler topluluğu. Öte yandan Altcoin topluluğu, asıl amacı geri dönüş yapmak olan taklitçiler topluluğu. Piyasada pump ve dumplardan kendisine kar arayan uyanıklar zümresi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altcoinler neden Bitcoin’den daha hızlı düşüyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.