1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD ve Rusya arasında krize neden olan Bitcoin fidye yazılım saldırısı!

ABD ve Rusya arasında krize neden olan Bitcoin fidye yazılım saldırısı!

ABD ve Rusya arasında krize neden olan Bitcoin fidye yazılım saldırısı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD gündemi, iki süper güç arasında gerilime neden olan 5 milyon dolarlık Bitcoin fidye yazılım saldırısına kilitlendi. Ayrıntılar haberimizde!


ABD ve Rusya arasında krize neden olan Bitcoin fidye yazılım saldırısı!

Şu sıralar ABD’li merkezi yönetimler ve şirketler siber saldırılara mazur kalıyor. Siber saldırılar ciddi boyutlara ulaştı ve ABD yönetimi artık siber saldırıları terör saldırısı olarak adlandırıyor. FBI ve siber suçlarla mücadele ofisi mevcut siber saldırılar karşısında önlemler almaya çalışıyor.

En son ABD’nin Doğu Yakasının akaryakıt ihtiyacının büyük bir kısmını tedarik eden Colonial Pipeline, Rusya merkezli kontrol edildiği ileri sürülen bir siber saldırıya maruz kaldı. Saldırganlar Colonial Pipeline’in sistemlerini çalışamaz hale getirdi ve birkaç gün boyunca ABD’nin Doğu Yakasında akaryakıt istasyonlarına benzin dağıtılamadı. Bazı bölgelerde ciddi petrol arz kısıtları oluştu ve benzin istasyonlarında kuyruklar dikkat çekti.

Lütfen Bkz: Dahi ikizler Bitcoin’lerini kaç dolardan bozduracaklarını açıkladı!

Sinema sever okuyucularımız ünlü ABD’li film artisti Bruce Willis’in Zor Ölüm 4 filmini hatırlayacaktır. Filmin senaryosuna konu olan gelişmeleri küçük çapta yaşandı dersek abartmış olmayız.

Colonial Pipeline’ın sistemini işlemez hale getiren hackerlar, sistemin tekrardan çalışması için 5 milyon dolar değerinde Bitcoin’i fidye olarak istediler.

Son dakika geçen haberlere göre FBI, fidye olarak ödenen paraları hacker grubundan geri almayı başardığı belirtiliyor.

İçinde bulunduğumuz ay içerinde ABD Başkanı Biden ile Rusya Başkanı Putin bir araya gelecek. Bu görüşme öncesinde bahse konu olan siber saldırıların yaşanması gerçekleşecek toplantının daha sıcak geçmesine neden olacağa benziyor.

ABD yönetiminin son günlerde artış gösteren siber saldırılar karşısında ciddi teknik ve polisiye önlemler almaya hazırlandıkları iddia edildi.

Kaynak