1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) incelemelere başladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) incelemelere başladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) incelemelere başladı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD merkezli bir denetleme kuruluşu olmasına rağmen küresel ölçekte Bitcoin ve kripto para piyasaları ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun kararlarını yakından takip ediyor.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) incelemelere başladı!

2021 yılı birçok açıdan rekorlara sahne oluyor. Bitcoin ve altcoinler fiyat açısından rekordan rekora koşarken başka bir rekor gelişme ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çevresinde yaşanıyor. SEC’e rekor sayıda Bitcoin ETF başvurusu yapıldı ve SEC ilk incelemelere başladı.

Yazımızın içeriğine geçmeden bazı kavramları hatırlayalım!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC): ABD menkul kıymetler piyasalarında en üst düzet denetçi kuruluş Ülkemizde SEC’in karşılığı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK).

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin ETF: Bitcoin borsa fonu. Yani Bitcoin üzerinden çıkarılan ve resmi olarak finansal piyasalarda yatırımcıların talebine sunulmuş finansal varlıklardır.

Şu ana kadar SEC, hiçbir Bitcoin ETF’ye onay vermedi. 2020 yılı boyunca firmalar Bitcoin ETF başvuruları konusunda oldukça sessiz kaldı. 2021’de ise SEC’e rekor başvuru geldi.

Hali hazırda SEC’e yapılan Bitcoin başvuruları şunlar; VanEck, ASkyBridge Capital, NYDIG, WisdomTree, Kryptoin Bitcoin ETF ve Fidelity.

SEC, Wisdom Tree tarafından yapılan başvuruları değerlendirmeye aldı. Karşımızda 3 olası senaryo var.

  • SEC başvuruyu reddedebilir.
  • SEC başvuru kararını erteleyebilir ve yeni dosyalar talep edebilir.
  • SEC başvuruyu onaylar.

SEC’in herhangi bir ETF başvurusunu onaylamasının piyasalar üzerinden en az halving (yarılama) kadar olumlu sonuç doğurması bekleniyor.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.