fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 265 milyon dolarlık Bitcoin kaybeden adam

265 milyon dolarlık Bitcoin kaybeden adam

265 milyon dolarlık Bitcoin kaybeden adam
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yükselen Bitcoin fiyatı zaman zaman insanı vezir ederken, zaman zaman da bazılarını rezil ediyor. 265 milyon dolarlık Bitcoin kaybeden adamın öyküsüne bakalım.


265 milyon dolarlık Bitcoin kaybeden adam

Stefan Thomas, bir kripto para uzmanı ve 5 yıl Ripple’da teknoloji direktörü olarak çalışmıştı. Biz daha kripto paraların ne olduğunu bilmediğimizde o kripto ile ücret alıyordu.

Bir seferinde yaptığı bir işin ücretini Bitcoin ile aldı. Daha kesin söylersek, Thomas’a 7,002 BTC ödediler. O zaman bir BTC sadece birkaç dolar ediyordu. Thomas da tüm Bitcoin’lerini bir dijital cüzdana koydu. Ancak sonra şifresini unuttu.

Thomas, şifresini üç farklı yerde saklıyordu. İlk ikisi tamamen kayıp. Son umudu, şifreli bir USB bellek olan IronKey. Hiç kimse bu IronKey belleğin şifresini kıramaz. IronKey’i yapan şirket ola Kingston Technology de bu USB belleğin güvenliğini kıramıyor. Böyle bir tasarıma sahip. Askeri düzey bir donanım ve tüm saldırıları göz önüne almışlar. IronKey’in şifresini tahmin etmek için ise 10 girişim hakkınız var. Bundan sonra ise donanım tüm bilgileri sonsuza kadar siliyor.

Thomas’ın söz konusu BTC’leri kazanmasının üzerinden 10 yıl geçti ve şimdi Bitcoin’in değeri 38,000 dolar. Thomas’ın hala 7,002 Bitcoin’i var. Bu fiyattan değeri yaklaşık 265 milyon dolar ediyor. Tüm bu paraya erişmek için gerekli şifre ise IronKey USB bellekte. Sorun şu ki Thomas bu USB bellek için kullandığı şifreyi hatırlayamıyor.

Amazon’da IronKey’in fiyatı 128 dolar. Ama bu donanım zorlu ceviz gibi. Thomas şimdiden 8 başarısız deneme yaptı. Kaldı 2 denemesi. Bunları da tüketirse tüm veriler silinecek. Bu olursa, Thomas’ın dijital cüzdanının şifreleri sonsuza kadar kaybolacak.

Tabii işin ucunda 265 milyon dolar olunca belki bir gün dahi bir hacker çıkıp bu USB belliğin şifresini kırabilir. Şimdilik öylece duruyor.

Böyle Bitcoin kaybeden çok var

BBC’de 2013 yılında yer alan habere göre, James Howells içinde 7,500 Bitcoin’in şifresi olan USB belleği çöpe atmıştı. Tabii sonra çok arasa da USB’yi bulamadı. 7,500 BTC’yi 2010 yılında almıştı. Bu kadar BTC şimdi 300 milyon dolar ediyor.

Ne kadar Bitcoin kayıp?

Bitcoin’in toplam arzının yüzde 20’si son 5 yılda hiç hareket etmedi. Bu verileri Chainalysis sağlıyor. Şirkete göre, bu 3.7 milyon adet BTC ediyor ve değeri de 148 milyar dolar. Chainalysis’e göre bu BTC’ler “kayıp”.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: