okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

2021’in en önemli açılımı: CME Mikro Bitcoin future işlemleri!

mikro bitcoin future
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2021’in belki de en önemli açılımı dünyanın en büyük emtia borsası olan Chicago Emtia Borsasının mikro Bitcoin future işlemlere başlaması oldu.


CME Mikro Bitcoin future talep gördü mü?

Bitcoin vadeli işlemleri (Bitcoin future ve opsiyon) oldukça yeni finansal piyasalar. Dünyanın en büyük emtia borsası olan Chicago Emtia Borsası (CME) 2017 yılından itibaren Bitcoin future işlemlerine ev sahipliği yapıyor. CME 2020’de ise daha komplike türev ürünü olan Bitcoin opsiyon işlemlerine başladı.

Chicago Emtia Borsasında ticarete konu olan birçok varlığın vadeli sözleşmesi için piyasa oluşuyor. Hem spot piyasalarda hem de vadeli piyasalarda günlük milyarlarca dolar değerinde emtia el değiştiriyor. CME’de listelenen başlıca emtialar; mısır, soya fasulyesi, bakır, platin, petrol, eurodolar tahvilleri, Bitcoin ve diğerleri.

CME borsası sayesinde tacirler, fiyatları aldıkları sözleşmelerle şimdiden sabitliyorlar. Böylece ticari risklerini minimize etmiş oluyorlar. Örneğin binlerce dönüm buğday tarlası olan ABD’li bir çiftçi, buğday fiyatları konusunda risk almak istemiyorsa CME’de daha buğday mahsulünü toplama mevsimi gelmeden satış sözleşmesi alabilir. 2020 yılında ABD’de 1 ton buğdayın fiyatı yaklaşık 200 dolardan gitti. 2021’de fiyatlardaki olası düşüşün önüne geçmek için ABD’li çifti şimdiden tonu 195 dolardan 1,000 tonluk satış sözleşmesi yapabilir. Bu sayede ABD’li çiftçi, olası fiyat dalgalanmaları karşısında risklerini minimize eder.

Gelelim Bitcoin konusuna. Bitcoin de buğday gibi ticareti yapılan ekonomik bir varlık. Bitcoin yatırımcıları da Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı vadeli piyasalardan sözleşme satın alabilir ve fiyatları şimdiden sabitleyebilir.

Lütfen Bkz: Ünlü ekonomist Bitcoin ve yolsuzluk arasındaki ilginç ilişkiye dikkat çekiyor

Şu ana kadar CME borsasında Bitcoin vadeli işlemler için yüksek meblağlar gerekiyordu. Ancak 2021’de CME önemli bir karar alarak mikro Bitcoin future piyasalarını başlattı. Minimum 0.1 BTC ile yatırımcılar future piyasalara girebiliyor. Vadeli alım ya da satım sözleşmesi satın alabiliyor. Başlatılan mikro işlemler ciddi talep gördü. Şu ana kadar CME’de 1 milyonun üzerinde sözleşme gerçekleştirildi.

Yani mikro Bitcoin future tutmuşa benziyor. Vadeli piyasaların genişlemesi Bitcoin ve kripto para piyasalarına derinlik ve istikrar kazandıracaktır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.